• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • امیدواری احتشام به بهبود صادرات با تسهیل حمل و نقل هوایی در خردادماه

امیدواری احتشام به بهبود صادرات با تسهیل حمل و نقل هوایی در خردادماه

  • توسط دنیای زعفران
  • خرداد 13, 1399
  • اخبار

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به رشد هزینه های صادراتی خبر داد:

امیدواری به بهبود صادرات با تسهیل حمل و نقل هوایی در خردادماه

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به محدودیت های حمل و نقل و رشد هزینه حمل و نقل زعفران به 7 یورو در هر کیلوگرم گفت: امیدواریم در خرداد ماه با راه‌اندازی حمل و نقل هوایی، صادرات زعفران بتواند روند نسبی خود را در پیش بگیرد.

وی همچنین تاکید کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران نمی‌توانیم وضعیت مطلوبی را برای این محصول تصور کنیم مگر اینکه مشکلات و معضلات فراروی این صنعت رفع شده و صادرکنندگان بتوانند میزان صادراتی عقب‌افتاده خود را جبران کنند تا با برداشت محصول جدید با انبوه زعفران در کشور مواجه نشویم.

سه ماه سخت زعفران و رکورد بازار

محسن احتشام با بیان اینکه متاسفانه بازار زعفران نیز مانند بسیاری از بازارهای دیگر به دلیل مشکلات حاصل از کرونا با رکود بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است، گفت: حدود 85 درصد زعفران تولید شده کشور صادر می‌شود که در چند ماه اخیر به دلیل محدودیت در حمل و نقل هوایی، درگیری بسیاری از بازارهای هدف صادراتی با کرونا، تمایل به خرید بسیاری از بازارها کاهش یافته و به همین دلیل از اسفند ماه در بازار زعفران رکود بسیار شدیدی حاکم شده است.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: در بازارهای داخلی نیز به دلیل تعطیلی بزرگترین بازارهای فروش سوغات مانند مشهد مقدس فروش رضایت‌بخشی را نداشتیم.

زعفران عمدتا به صورت هوایی صادر می شود

احتشام با بیان اینکه حدود 99 درصد صادرات زعفران از طریق حمل و نقل هوایی صورت می‌گیرد، افزود: از طرف دیگر منتظر شروع فعالیت شرکت‌های هواپیمایی هستیم تا ارسال کالا تسهیل شده تا صادرکنندگان بتوانند به راحتی صادرات خود را انجام بدهند.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به افزایش هزینه‌های حمل و نقل نیز گفت: افزایش هزینه‌های حمل و نقل موجب ایجاد مشکلات جدیدی برای این صنعت شده و موجب افزایش هزینه‌های تمام شده در این محصول است و قیمت حمل و نقل هر کیلو زعفران تا حدود 7 یورو رسیده است که این میزان با توجه به شرایط فعلی برای صادرکنندگان رقم بسیار زیادی است.

امیداوری به بهبود صادرات هوایی از خردادماه

احتشام عدم وجود پرواز به بازارهای هدف را از دیگر مشکلات بیان کرد و گفت: امیدواریم در خرداد ماه با راه‌اندازی حمل و نقل هوایی، صادرات زعفران بتواند روند نسبی خود را در پیش بگیرد.

وی تاکید کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران نمی‌توانیم وضعیت مطلوبی را برای این محصول تصور کنیم مگر اینکه مشکلات و معضلات فراروی این صنعت رفع شده و صادرکنندگان بتوانند میزان صادراتی عقب‌افتاده خود را جبران کنند تا با برداشت محصول جدید با انبوه زعفران در کشور مواجه نشویم.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به محدودیت تبادلات ارزی گفت: نیاز است که حتما تبادلات ارزی روان‌تر شود تا موجب ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای صادرکنندگان باشد.

وضعیت بازارهای هدف صادراتی زعفران

احتشام در خصوص بازارهای هدف صادراتی این محصول نیز گفت: کشور چین در حال حاضر بزرگترین بازار هدف صادراتی فعلی ما است و این به دلیل باورهای خاص دارویی برای زعفران توسط چینی‌ها است. بعد از کشور چین، هند، امارات به عنوان چهارراهی برای صادرات و بعد نیز کشور اسپانیا است.

وی در خصوص میزان صادرات زعفران در سال گذشته نیز گفت: آمارهای صادراتی سال 98 تفاوت چندانی با سال 97 نداشته و کل میزان صادرات آن حدود 275 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال 97 افزایش بسیار جزئی داشته است. در سال جاری نیز در سه ماهه ابتدای سال احتمالا میزان کل زعفران صادر شده به 30 تن نیز نرسد.

تعادل قیمت ها در بازار

رئیس شورای ملی زعفران در خصوص قیمت این محصول نیز گفت: به طور کلی قیمت محصولات تابع بازار و عرضه و تقاضا است که به دلیل کرونا، تقاضا در بازارهای جهانی کاهش یافته و در بازارهای داخلی نیز با کاهش مصرف مواجه هستیم که این مسئله موجب ثبات قیمت زعفران شده و قیمت هر کیلو از آن در حال حاضر بین 6 تا 10 میلیون تومان بسته به نوع و کیفیت آن است.

احتشام در مورد قاچاق پیاز زعفران نیز گفت: این مسئله کاملا بدیهی است و به دلیل هم‌مرز بودن با کشور افغانستان که به شدت در پی این نوع محصول است، این اتفاق رخ می‌دهد بنابراین نیاز است تا تدابیری اندیشیده شود تا به وسیله آن مانع قاچاق این محصول به سایر کشورها باشیم.

وضعیت قاچاق پیاز زعفران

وی ادامه داد: بر همین اساس به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم تا مازاد پیاز کشاورزان را مستقیما خریداری کند و این وزارت اجازه داد و ستد این محصول را به هر شخصی واگذار نکند و آن را در اختیار کشاورزان سایر استانها که نیاز به توسعه سطح زیر کشت خود دارند، قرار دهند. بنابراین اگر این مسئله پیگیری شود قطعا از قاچاق این محصول خودداری خواهد شد.

رئیس شورای ملی زعفران در پایان تاکید کرد: پیاز زعفران به عنوان میراث کهن اقتصادی در کشاورزی ما است و کشاورزان نباید این محصول را در اختیار افراد سودجو قرار دهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید