• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • امکان افزایش 10 برابری قیمت و ارزش صادراتی زعفران/ قیمت زعفران ایران یک بیستم شد اما قیمت های جهانی ثابت است

امکان افزایش 10 برابری قیمت و ارزش صادراتی زعفران/ قیمت زعفران ایران یک بیستم شد اما قیمت های جهانی ثابت است

  • توسط دنیای زعفران
  • تیر 16, 1399
  • اخبار

مسئول پیشین خوشه صنعتی زعفران با تاکید بر لزوم افزایش سقف تعهد ارزی صادرکنندگان:

زعفران ایران را ۳۰۰ دلار می‌خرند ۷۰۰۰ دلار می‌فروشند/ سود هنگفت در جیب دلالان بین المللی

امکان افزایش 10 برابری قیمت و ارزش صادراتی زعفران

مدیر ملی طرح تکاپو و مسئول پیشین خوشه صنعتی زعفران گفت: در حال حاضر برای هر کیلو زعفران ایرانی تنها ۳۰۰ دلار پرداخت می کنند اما همان خریداران در بازارهای جهانی، زعفران را به قیمت هر کیلوگرم حداقل ۷۰۰۰ دلار می فروشند. وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی همان 7 هزار دلار پیشین است اما قیمت داخلی به شدت افت کرده، از امکان افزایش 10 برابری قیمت و ارزش زعفران خبر داده و تصریح کرد: فروش زعفران به صورت دلاری و به قیمت‌های واقعی، اولاً موجب افزایش چشمگیر قیمت و ارزش زعفران صادراتی کشور به میزان حداقل ۱۰ برابر فعلی می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم افزایش سقف تعهد ارزی صادرکنندگان به عنوان راهکار کوتاه مدت، تصریح کرد که افزایش قیمت مشکلی در صادرات ایجاد نمیکند: “افزایش قیمت صادراتی زعفران و اجبار به این موضوع، مشکلی در صادرات این محصول ایجاد نخواهد کرد، زیرا قیمت نهایی زعفران کاهش نیافته است”.

رضا تازیکی در گفت و گو با مهر با بیان اینکه قیمت زعفران صادراتی ایران از ۴۰۰۰ دلار در ۱۰ سال پیش به ۳۰۰ دلار در سال ۹۹ رسیده است، اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون هر کیلوگرم زعفران صادراتی ایران به طور میانگین بین ۳۰۰ تا حداکثر ۴۰۰ دلار صادر می‌شود.

رضا تازیکی که پیشتر عامل خوشه صنعتی زعفران در مشهد بود اکنون نیز در جایگاه مدیر طرح تکاپوی وزارت کار از قالب “کشاورزی قراردادی” ارتباط خوبی با چند برند بزرگ صادراتی و خوشنام زعفران دارد/ تازیکی حدود 12 ال پیش هم در گزارش شناختی خوشه صنعتی زعفران “رقابت مخرب برخی تجار داخلی را عامل سرکوب قیمت صادراتی زعفران دانسته و تلاشهایی برای بازاریابی موثر زعفران کرده بود اما ایده خوشه صنعتی شکست خورد/ توضیح تصویر: رضا تازیکی در کنار علی شریعتی مقدم (مدیر نوین زعفران) در سمت راست تصویر نشسته اند.

قیمت جهانی ثابت ماند، قیمت صادراتی ایران افت کرد

مدیر ملی طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) اضافه کرد: این در حالی است که در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰، هر کیلوگرم زعفران ایرانی بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار صادر می‌شد. از طرفی، قیمت نهایی خرده و عمده فروش زعفران در بازارهای جهانی از سال ۱۳۹۰ تاکنون بین ۵ تا ۷ هزار دلار در هر کیلوگرم زعفران بوده و هیچ تفاوتی در قیمت نهایی زعفران اتفاق نیفتاده است.

قیمت دلاری زعفران یک بیستم شد!

تازیکی ادامه داد: در واقع، با افزایش قیمت دلار در داخل کشور، قیمت زعفران صادراتی کشور کاهش یافته است؛ یعنی بازار جهانی و خریداران خارجی زعفران که ۸ سال پیش حاضر بوده اند به ازای هر کیلو زعفران، ۶۰۰۰ دلار پرداخت کنند، در حال حاضر برای هر کیلو زعفران ایرانی تنها ۳۰۰ دلار پرداخت می‌کنند اما همان خریداران در بازارهای جهانی، زعفران را به قیمت هر کیلوگرم حداقل ۷۰۰۰ دلار به فروش می‌رسانند و سودی در حدود ۶۷۰۰ دلار در هر کیلو زعفران نصیب واسطه یا فروشنده نهایی زعفران در خارج از کشور می‌شود.

سود به جیب دلالان بین المللی می رود/ ایرانیان خارج از کشور واردکنندگان اصلی هستند

به گفته وی مصرف کننده نهایی در بازارهای بین المللی زعفران ایرانی را به قیمت هر کیلوگرم بالای ۱۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کند، در حالیکه هر کیلوگرم زعفران در ایران به زحمت به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد. در واقع سود اصلی زعفران ایران به جیب دلالان بین المللی زعفران می‌رود.

تازیکی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع، آن است که عمده خریداران خارجی زعفران ایرانی، در واقع ایرانیان خارج از کشور هستند که زعفران را از صادرکنندگان این محصول به صورت ریالی خرید می‌کنند.

امکان افزایش 8 برابر قیمت و ارزش زعفران صادراتی

این مقام مسئول گفت: تدبیر و سیاست گذاری برای رفع این مشکل از آنجا دارای اهمیت است که فروش زعفران به صورت دلاری و به قیمت‌های واقعی، اولاً موجب افزایش چشمگیر قیمت و ارزش زعفران صادراتی کشور به میزان حداقل ۱۰ برابر فعلی می‌شود و از طرفی موجب افزایش ارزش و سود در تمام زنجیره ارزش زعفران از مزرعه تا صادرات خواهد شد، به طوری که میزان سودآوری هر بخش از زنجیره ارزش زعفران بیش از ۸ برابر شده و ضمن افزایش ارزآوری برای کشور، موجب اشتغال بیشتر، رونق و افزایش سطح معیشت و رفاه کشاورزان و فعالیت این زنجیره خواهد شد.

سقف تعهد ارزی صادرکنندگان افزایش یابد

تازیکی با اشاره به راهکارهای پیشنهادی در این حوزه افزود: راهکار کوتاه مدت، افزایش سقف تعهد ارزی برای صادرات هر کیلوگرم زعفران به ۳۰۰۰ دلار و راهکار میان مدت و بلند مدت، تقویت و ایجاد کنسرسیوم‌های مشترک صادراتی متشکل از شرکت‌های صاحب برند صادراتی و حمایت از حضور در بازارهای بین المللی و زنجیره فروش به صورت خرده فروشی زعفران است.

اعطای تسهیلات و حمایت از شرکتهای سرمایه گذاری در حوزه محصولت جانبی

وی اعطای تسهیلات به شرکت‌های سرمایه گذاری در حوزه تولید محصولات جانبی و ترکیبی زعفران را از دیگر راهکارها عنوان کرد و گفت: اعطای سوبسید و تحقیق برای شرکت‌هایی که بتوانند با عقد قرارداد با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین المللی یا برندهای بین المللی در بازار نهایی و خرده فروش با برند خود یا برندهای بین المللی فعالیت کنند، از دیگر راهکارهاست.

تازیکی تصریح کرد: نکته این است که با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان توسط ایران تولید می‌شود، افزایش قیمت صادراتی زعفران و اجبار به این موضوع، مشکلی در صادرات این محصول ایجاد نخواهد کرد، زیرا قیمت نهایی زعفران کاهش نیافته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید