• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • دلایل صادرات زعفران به‌صورت کیلویی در گفتگو با رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران/صادرات در حجم بالا به معنای فله فروشی نیست

دلایل صادرات زعفران به‌صورت کیلویی در گفتگو با رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران/صادرات در حجم بالا به معنای فله فروشی نیست

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 1, 1399
  • اخبار

با گسترش صنایع تبدیلی در صنعت زعفران ، می توان از افزایش تولید زعفران حمایت کرد

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: با توجه به صادرات ۹۰ درصدی زعفران استان که به صورت خام فروشی است. اگر صنایع تبدیلی به فراوری زعفران ورود کند نیاز به افزایش تولید بیشترهم خواهیم داشت.

غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی، درباره نحوه ارسال زعفران به نقاط مختلف دنیا اظهار کرد: صادرات زعفران ما از ۰/۱ گرم تا حداکثر یک کیلوگرم به‌صورت بسته‌بندی و همراه با شناسه کالا و با برند مشخص فرستاده می‌شود. اصطلاح فروش فله در زعفران به این معناست که زعفران بدون هیچ برندی ارسال می‌شود. ما هیچ صادرات زعفرانی بدون بسته‌بندی و بدون ثبت نشان و شناسه زعفران و موافقت سازمان استاندارد و معاونت غذا و دارو نداریم.

وی درباره دلایل صادرات این محصول به‌صورت کیلویی یادآور شد: اینکه چرا به این‌گونه صادر می‌شود، دلایل مختلفی دارد، یکی اینکه زعفران کشاور فقط ۲۰ درصد مصرف داخلی دارد و بخش عمده آن صادرات است. وقتی قرار بر صادرات است، برای ما هم مثل کشورهای دیگر که بعضی از محصولاتشان را مثل قهوه یا ادویه‌جات به‌صورت حجمی و برای مصارف صنعتی مثل رستوران‌ها و مراکز دارویی می‌فرستند، خرید گرمی به‌صرفه نیست. زعفران هم از این قضایا مستثنا نیست.

میری در ادامه گفت: ما هم زعفران را با بسته‌بندی حداقل ۰/۱ گرم و حداکثر یک کیلوگرم برای کشورهایی که مصرف صنعتی دارند صادر می‌کنیم. مصرف زعفران در دنیا با مصرف ما در کشور یا مشهد فرق می‌کند، در دنیا این محصول بیشتر مصرف صنعتی دارد. به‌طور مثال برای یک کارخانه شکلات‌سازی، داروسازی و لوازم آرایشی و صنایع غذایی که مصرفشان کیلویی است، خرید گرمی به‌صرفه نیست و از طرفی هزینه بسته‌بندی هم برای ما به‌صرفه نیست.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تأکید کرد: بنابراین اگر ما زعفران را با حجم زیاد صادر می‌کنیم، به معنی فروش فله نیست، بلکه بر اساس درخواست مشتری است. اگر قرار بر این باشد همه زعفران‌هایی که صادر می‌کنیم در بسته‌بندی‌های گرمی باشد، مثل زمان گذشته که این اتفاق افتاده بود، باعث می‌شود هزینه‌ای بر دوش صادرات و افزایش قیمتی که هیچ فایده‌ای برای کشاورز و کشور ما ندارد، ایجاد شود.

به گفته وی ما به درخواست مشتری این‌گونه صادرات می‌کنیم. مسلما اگر این کار را نکنیم، ۲ اتفاق می‌افتد: یکی به قاچاق این محصول از راه‌های غیرقانونی دامن زدیم و دوم اینکه ممکن است فروشمان پایین بیاید و کشاورز لطمه بخورد.

میری با بیان اینکه من هم معتقدم نباید زعفران خام را بفروشیم، تصریح کرد: لازمه آن این است که زیرساخت‌هایی را فراهم کنیم. همان‌طور که کشورهای صنعتی دنیا زعفران ما را می‌خرند و به صنایع تبدیلی منجر می‌شود، ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.وی افزود: باید شرایط به‌گونه‌ای باشد که دانشگاه‌های ما و متولیان بخش دولتی، شرایط را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم کنند که زعفران هم وارد صنایع تبدیلی و از خام‌فروشی آن جلوگیری شود.

میری در ادامه افزود: اما باتوجه‌به شرایط فعلی و اینکه ۸۰ درصد زعفران صادراتی است، باید این زعفران را طبق خواسته خریداران صادر کنیم و غیر از این هم چاره‌ای نداریم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان در ادامه یادآورشد: ۹۰درصد صادرات زعفران از خراسان رضوی است و اکنون به ۵۳کشور در ۵ قاره جهان صادر می‌شود و کشورهای امارات متحده عربی، چین، هنک‌کنگ و اسپانیا جزو عمده‌ترین کشورهای واردکننده این محصول هستند.وی تأکید کرد: درخواست ما از مقامات و متولیان امر این است به این سمت برویم که زعفرانی که تولید می‌شود به صنایع تبدیلی منجر شود. در این صورت مطمئن باشید اگر این شرایط فراهم شود، با این حجم زعفران، برای نیازمان با کمبود هم روبه‌رو می‌شویم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید