خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی از ۲.۵ تن عبور کرد

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 27, 1399
  • اخبار

ایرج ناصری مقدم روز دوشنبه گفت: این مقدار زعفران از آغاز رسمی خرید حمایتی این محصول در ۱۴ آبان ماه جاری تاکنون در راستای سیاستهای حمایتی دولت و برنامه خرید حمایتی محصولات کشاورزی در این استان خریداری شده است.

وی با بیان این که هم اکنون ۱۰ مرکز در شهرستانهای زعفران‌خیز استان خراسان رضوی خرید حمایتی را بر عهده دارند ادامه داد:  با توجه به این که هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از اُفت بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است حجم خرید، مد نظر نیست و صرفا حمایت از کشاورز و جلوگیری از اُفت قیمت مورد توجه است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفرانکاران خُرد است و در این راستا سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰ کیلوگرم است.

ناصری مقدم افزود: محصول امسال در دو سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می‌شود.

وی با بیان این که امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می‌گیرد ادامه داد: در شیوه نخست، زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبارهای بورس معرفی شده و می توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و برای دریافت وام به میزان ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی ‌شوند و وام دریافت ‌کنند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: در این روش، زعفران کشاورزان در انبارهای سازمان تعاون روستایی به صورت امانت است و کشاورزان می‌توانند هر وقت قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و نیز پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

ناصری مقدم افزود: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست، معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰ درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این روش هم در صورت افزایش قیمت زعفران، کشاورزان می‌توانند با تصفیه و بازگرداندن مبلغ دریافتی، زعفران خود را تحویل بگیرند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب حمایت از کشاورزان شود.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی بیش از ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید