• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران:تسهیلات هزارمیلیاردی دیگر بکار کسی نمی آید!

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران:تسهیلات هزارمیلیاردی دیگر بکار کسی نمی آید!

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 17, 1399
  • اخبار
میری : قیمت پایین زعفران

نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: با آغاز خرید حمایتی زعفران از سوی سازمان تعاون روستایی، تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد ریالی که با پیگیری یک نماینده مجلس به خرید زعفران اختصاص یافته بود به دلیل روند طولانی بانکها در پرداخت آن به کار نمی‌آید.

غلامرضا میری روز جمعه افزود: حدود یک ماه قبل در نشستی که شورای ملی زعفران با یکی از نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی داشت، قول پرداخت ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از سه بانک کشاورزی، توسعه صادرات و ملت به فعالان بخش زعفران داده شد.

وی ادامه داد: از آن روز تاکنون به رغم اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مبنی بر آمادگی بانک کشاورزی برای پرداخت سهم خود از این تسهیلات، فعالان بخش زعفران به دلیل پروسه طولانی بانک هنوز نتوانستند این تسهیلات را دریافت کنند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: هنگامی که این تسهیلات که فرآیند دریافت آن طولانی و زمان‌بر است، به دست صادرکنندگان و تولیدکنندگان زعفران برسد زمان طلایی خرید زعفران خواهد گذشت و در عمل دریافت این وام به منزله نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی آمادگی خود را برای خرید تضمینی زعفران اعلام کرده و در صورتی که خرید تضمینی زعفران انجام گیرد دیگر تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد ریالی با نرخ سود ۱۵ درصد به کار کسی نمی‌آید زیرا اکنون زمان برداشت زعفران است و کشاورزان هم اینک به این تسهیلات نیاز دارند.

میری با اشاره به وجود گُلخرها در زمان برداشت زعفران و تاثیر آنان در قیمت زعفران در بازار ادامه داد: برخی افراد به زمین کشاورزان مراجعه می‌کنند و با نرخ توافقی، گل زعفران را از کشاورزان خریداری می‌نمایند و کشاورزان هم مجبور می‌شوند با هر نرخی زعفران خود را بفروشند.

وی گفت: در این میان حاکم مطلق بر بازار زعفران، کسانی هستند که گُل را از سر زمین از کشاورزان می‌خرند لذا گل زعفران به دست صادرکنندگان نمی‌رسد و دیگر نه صادرکننده، نه تاجر و نه صاحب واحدهای بسته‌بندی نقشی در قیمتهای زعفرانی که در بازار عرضه می‌شود ندارند.

نایب رییس شورای ملی زعفران افزود: تاکنون نیز کشاورزان هیچ زعفرانی به فعالان واقعی بخش زعفران اعم از صادرکنندگان و صاحبان واحدهای بسته بندی نفروخته‌اند و خرید زعفران فقط توسط کسانی که خارج از این بخش در سرِ زمین اقدام به خرید گل از کشاورزان می‌کنند انجام گرفته است.

سطح زیرکشت محصول زعفران در کشور ۱۲۰ هزار هکتار است که ۹۲ هزار هکتار آن در خراسان رضوی قرار دارد. ۱۳۰ هزار خانوار بهره‌بردار در این زمینه فعالیت می‌کنند که ۱۰۹ هزار خانوار از این تعداد دارنده کمتر از یک هکتار سطح زیرکشت زعفران هستند.
ایران بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان را تامین می‌کند که بیش از ۸۰ درصد تولید این محصول در خراسان رضوی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید