• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • میری مطرح کرد: تعرفه صادرات زعفران به چین بعد از 10 سال رایزنی، همانست که بود!

میری مطرح کرد: تعرفه صادرات زعفران به چین بعد از 10 سال رایزنی، همانست که بود!

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 15, 1399
  • اخبار
حضور چینی ها در بازار زعفران ایران - صادرات زعفران به چین

میری مطرح کرد:

تعرفه صادرات زعفران به چین بعد از 10 سل رایزنی، همانست که بود!

تعرفه‌ صادرات زعفران به چین حدود 38 درصد است. میری در این خصوص میگوید که تعرفه سنگین تجاری که دولت چین برای واردات زعفران از ایران وضع کرده است، مانع توسعه صادرات زعفران ایرانی است.

غلامرضا میری که با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» گفت‌وگو می‌کرد ضمن اشاره به وضعیت تعرفه صادرات زعفران به چین فوق افزود: تا حدود ۲۰ سال پیش صادرات زعفران از ایران به چین با محدودیت بسیار کمی مواجه بود زیرا این محصول را در گروه کالایی گیاهان تقسیم‌بندی می‌کردند. اما پس از آنکه زعفران به‌عنوان یک دارو مورد توجه گمرک چین قرار گرفت، شاهد عوارض ورودی ۳۸ درصدی هستیم که تجارت را محدود می‌کند. رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران، چین را یکی از بازارهای مناسب برای زعفران ایران دانست و گفت: به‌رغم تعرفه‌های گمرکی نامتعارف، اکنون یک‌سوم زعفران صادراتی کشور به سمت چین منتقل می‌شود.

میر ادامه داد: در اواخر دهه گذشته به همراه مهدی غضنفری که آن زمان معاون وزیر بازرگانی و رئیس سازمان توسعه تجارت بود به چین رفتیم. با مسوولان اتاق بازرگانی چین و سفیر تهران در پکن مذاکراتی داشتیم تا شاید تعرفه زعفران اصلاح شود. ولی نه نشست‌های آن سفر کاری و نه پیگیری‌های متعدد دیگری که در 10 سال اخیر انجام دادیم، هیچ یک نتوانسته تا کنون به اصلاح تعرفه گمرکی زعفران در چین منجر شود. این در حالی است که اگر عوارض لغو یا به نرخ‌های ترجیحی تبدیل شود، شرایط تجاری بهتری فراهم می‌شود.

وی افزود: هر گاه مسوول جدیدی در وزارت صمت، جهاد کشاورزی، استان خراسان رضوی و دیگر دستگاه‌های مرتبط روی کار می‌آید، ضرورت اصلاح تعرفه صادرات زعفران به چین را با نامه‌نگاری و نشست‌های کاری دنبال می‌کنیم اما هنوز نتیجه ملموسی به دست نیامده است. به همین دلیل اکنون بخش مهمی از زعفران ارسالی ایران برای بازار چین، در کشورهای ویتنام و هنگ‌کنگ ترخیص می‌شود و سپس با روش قاچاق به چین ارسال می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید