• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • احتشام مطرح کرد:افزایش شدید سطح زیرکشت و رشد محدود صادرات، علت افت قیمت زعفران

احتشام مطرح کرد:افزایش شدید سطح زیرکشت و رشد محدود صادرات، علت افت قیمت زعفران

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 15, 1399
  • اخبار
احتشام - آمار صادرات زعفران

رئیس شورای ملی زعفران مطرح کرد:

افزایش شدید سطح زیرکشت و رشد محدود صادرات، علت افت قیمت زعفران

برخی کشاورزان محصول خود را برداشت نکردند

احتشام رئیس شورای ملی زعفران در گفتگویی علت افت قیمت زعفران را رشد بیوریه تولید دانست و نسبت به بی برنامگی مسئولان ذیربط انتقاد کرد. وی البته مشکلات صادرات را هم بی دلیل ندانست. رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به افزایش بی‌رویه سطح زیر کشت زعفران اعلام کرد: تعداد زیادی از کشاورزان به دلیل پایین بودن بهای زعفران در سال جاری اقدام به برداشت محصولات خود نکردند چراکه تعادل این بازار بر‌هم‌خورده است.

این اظهارات در حالی است که حسینی که همواره به عنوان عضو شورای ملی زعفران مصاحبه میکند گفته بود که کشاورزان همه زعفران را برداشت میکنند و چیزی بر مزین نمی ماند. ای کاش عزیزانِ شورا، حداقل ها در خصوص یک تشکل را رعایت کنند و بعد مدعی ارائه طرح جامع و … شوند.

پایین ماندن قیمت زعفران، معلول افزایش سطح زیرکشت

محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران بی‌توجهی مسئولان و تصمیم‌گیران حوزه کشاورزی نسبت به حفظ توازن و تعادل در میزان عرضه و تقاضای انواع محصولات کشاورزی را مورد انتقاد قرار داد و پایین بودن قیمت زعفران نسبت به تورمی که در اقتصاد کشور وجود دارد را معلول همین بی‌توجهی‌ها دانست.

بر اساس اظهارات او در حال حاضر میزان تولید زعفران بسیار بیشتر از تقاضای این محصول در بازار بوده و در نتیجه شاهد تغییر نکردن و حتی کاهش قیمت این محصول در داخل علی‌رغم تورم بالای حاکم بر اقتصاد هستیم. سطح زیر کشت زعفران به صورت مدیریت نشده، افزایش پیدا کرد و آسیب جدی آن متوجه کشاورزان این بخش شد.

صادرات هم مشکل است

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: از آنجا که صادرات نیز به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها و بروکراسی‌های پیچیده داخلی، به سختی امکان‌پذیر است، نمی‌توانیم از این طریق نیز مشکل نبود بازار داخلی برای زعفران را برطرف کنیم.

احتشام میزان صادرات زعفران ایران در سال 87 را بالغ بر 200 تن اعلام کرد که این رقم در سال 98 به 283 تن رسیده است، یعنی میزان صادرات این محصول در طول همه این سال‌ها 20 تا 30 درصد رشد داشته درحالی‌که متناسب با سطح زیر کشور این محصول، شاهد رشد دو برابری تولید زعفران در همین بازه زمانی هستیم. در حال حاضر 125 هزار هکتار در کشور به تولید زعفران اختصاص دارد.

رئیس شورای ملی زعفران، نداشتن استراتژی و برنامه مدون در حوزه زعفران را نقطه ضعف این حوزه عنوان کرد و گفت: طرح جامع زعفران و طرح جهش صادرات زعفران دو طرحی هستند که طی چند سال گذشته با تلاش‌ها و پیگیری‌های شورای ملی به تصویب رسیدند اما هیچ‌کدام اجرایی نشدند. متأسفانه امروز مکانیزم عرضه و تقاضا بر بازار زعفران حاکم نیست و عرضه بیش از تقاضا باعث شده حتی تولیدکنندگان رغبتی به چیدن محصول خود نداشته باشند.

دلالان خارجی، تعیین کننده قیمت هستند

وی با بیان این مطلب که ایران ظرفیت تأمین 95 درصد زعفران موردنیاز دنیا را دارد و تولید زعفران برای ایران مزیت مطلق است، تأکید کرد: متأسفانه با وجود در اختیار داشتن این مزیت، قدرت قیمت‌گذاری این محصول را نداریم و دلالان خارجی تعیین‌کننده اصلی قیمت زعفران هستند.

این فعال اقتصادی وجود محدودیت‌های صادراتی در اقتصاد ایران، بی‌توجهی به برندسازی و بازاریابی علمی در بخش زعفران، نبود مدیریت در تولید بر اساس آمایش سرزمین، نیاز بازار و در نهایت عدم تدوین استراتژی دقیق را از ضعف‌های جدی حوزه زعفران دانست و خواستار رفع این مشکلات توسط تصمیم گیران بر اساس پیشنهاد‌ها و نظرات مشورتی بخش خصوصی و فعالان این حوزه شد.

صادرات به 300 تن میرسد

رئیس شورای ملی زعفران پیش‌بینی کرد: میزان صادرات طلای سرخ تا پایان سال جاری حدود 15 تا 20 درصد نسبت به سال 98 افزایش پیدا کند و به 300 تن برسد.

وی با توجه به اینکه بازار چین طی چند سال اخیر در مصرف زعفران رشد قابل توجهی داشته، گفت: این کشور به یکی از بازارهای رو به رشد ایران در صادرات زعفران تبدیل شده و پس از آن تایوان، هنگ‌کنگ، اسپانیا، امارات، ویتنام، فرانسه، آلمان، سوئد، قطر و عمان قرار دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید