• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • رئیس صنف فروشندگان زعفران مطرح کرد؛ رکود 100 درصدی بازار داخلی/ رشد 35 درصدی صادرات

رئیس صنف فروشندگان زعفران مطرح کرد؛ رکود 100 درصدی بازار داخلی/ رشد 35 درصدی صادرات

  • توسط دنیای زعفران
  • اسفند 18, 1399
  • اخبار
میری رئیس صنف فروشندگان زعفران - عوارض صادراتی زعفران

رئیس صنف فروشندگان زعفران مطرح کرد؛ رکود 100 درصدی بازار داخلی/ رشد 35 درصدی صادرات

میری: الزام بازگشت ارز یکی از مهمترین موانع صادرات زعفران است

میری رئیس صنف فروشندگان زعفران در توصیف وضعیت بازار زعفران در سال 1399 به وضعیت بد بازار داخلی به خاطر کرونا و کاهش سفرها و مراسمات و اشاره کرد و از رشد و رونق صادرات در این سال خبر داد و دو معضل همیشگی صادرات زعفران یعنی بازگشت ارز و تعرفه بالای واردات زعفران از ایران در هند و چین را از مهمترین مشکلات پیش روی صادرکنندگان دانست که البته منجر به افزایش قاچاق نیز می شود.

این در حالی است که پیشتر اخباری تاییدنشده مبنی بر رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی منتشر شده بود که دنیای زعفران با بررسی، صحت و سقم ان را زیر سوال برد. اینجا بیشتر بخوانید

معافیت بازگشت ارز محصولات کشاورزی درست است؟

رکود 100 درصدی بازار داخلی زعفران

غلامرضا میری مسئول صنف فروشندگان زعفران و نایب رئیس شورالی ملی در گفت‌وگو با تسنیم  اظهار داشت: با توجه به وابستگی بالای فروش زعفران به زائران و مسافران، بازار داخلی فروش زعفران سال 99 را در رکودی 100 درصدی گذراند.

میری با اشاره به شرایط اقتصادی و پایین آمدن قدرت خرید مردم گفت: شاید در سالی که گذشت شاهد حضور تعداد محدودی از زائران در مشهد بودیم اما خرید زعفران از اولویت آنها به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی، خارج بود.

وی افزود: برگزار نشدن مراسمات مذهبی، اعیاد و جشن‌های مختلف به دلیل محدودیت‌های کرونایی نیز بازار داخلی فروش زعفران را تحت تاثیر خود قرار داده بودند.

رشد 35 درصدی صادرات

رئیس صنف فروشندگان زعفران مشهد با بیان اینکه صادرات زعفران در سال 99، شرایط خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: فروش زعفران به مشتریان خارجی در سالی که گذشت با رشد 35 درصدی همراه بود؛ البته افزایش میزان صادرات هیچ کمکی به فروشندگان خرد و مغازه داران نمی‌کند.

میری گفت: در 2 سال گذشته، قیمت زعفران دارای ثبات کامل بوده است و به جرئت می‌توانیم آن را ارزان ترین کالا نسبت به قیمت سال گذشته‌اش بنامیم.

وی با اشاره به کشت زعفران در 23 استان کشور علاوه بر خراسان رضوی، افزود: عدم افزایش قیمت زعفران ناشی از عرضه بالای این محصول در مقابل کاهش تقاضای آن در بازار بوده است.

مشتریان زعفران ایران در 67 کشور دنیا

رئیس صنف فروشندگان زعفران درباره مقاصد صادرات این محصول اظهار داشت: کشورهایی همچون اسپانیا، امارات متحده عربی، چین، هند، افغانستان و هنگ کنگ بزرگترین خریداران خارجی زعفران از استان خراسان رضوی هستند؛ به طور کلی صادرات زعفران از استان به 67 کشور دنیا صورت می‌گیرد.

میری با بیان اینکه صادرات زعفران خراسان حدود 300 میلیون دلار ارز آوری سالانه به همراه دارد، گفت: در صورت فرآوری زعفران و صادرات فرآورده‌های زعفرانی مانند چای، دمنوش، نبات و عصاره زعفران می‌توانیم این میزان ارز آوری را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

موانع پیش روی صادرات زعفران

وی در خصوص موانع پیش‌روی صادرکنندگان زعفران، خاطرنشان کرد: برگشت ارز حاصل از صادرات که به معنای فروش‌ ارز حاصل از صادرات با نرخی پایین تر به دولت است، تبدیل به مشکلی بزرگ برای صادرکنندگان زعفران شده است؛ این مسئله افزایش قاچاق زعفران را نیز در پی داشته است.

رئیس صنف فروشندگان زعفران مشهد دیگر مشکل عمده صادرکنندگان این محصول را مطالبه عوارض 38 درصدی تعرفه فروش توسط کشورهایی مانند چین و هند دانست و ادامه داد: این موضوع نیز باعث افزایش قاچاق زعفران به کشورهای همسایه مانند افغانستان شده است؛ زیرا این عوارض 38 درصدی تنها شامل حال صادرکننده ایرانی است و برای سایر کشورها چنین مسئله ای وجود ندارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید