• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • در سال 99صادرات زعفران 16 درصد رشد کرد/ ارزش صادرات معادل سال 88!!!

در سال 99صادرات زعفران 16 درصد رشد کرد/ ارزش صادرات معادل سال 88!!!

  • توسط دنیای زعفران
  • اردیبهشت 21, 1400
  • اخبار

صادرات زعفران 16 درصد رشد کرد

صادرات ۱۹۰ میلیون دلاری زعفران در سال ۹۹

79 درصد صادرات زعفران به5 کشور بوده است

در حالیکه سال 1398 حدود 280 تن زعفران صادر شده بود این عدد در سال 1399 به 324 تن رسید که حکایت از رشد 44 تنی معادل 15.7 درصد دارد. نمودار زیر جزئیات مربوطه را نشان میدهد.

اما نکته جالب این است که ارزش صادرات زعفران بسیار افت کرده است. به نحوی که ارزش صادرات در سال گذشته حدود 190 میلیون دلار بوده است! این در حالی است که در سال 1388 یعنی 12 سال قبل، با صادرات 65 تن زعفران همین مقدار ارز وارد کشور شده است!!!

به بیان ساده تر در سال 1400 میزان محصول صادراتی 5 برابرِ سال 1388 بوده همان میزان پول دریافتی به همان میزانِ 12 سال قبل بوده است!

توضیحات سخنگوی گمرک درباره صادرات زعفران در سال 1399

به گزارش مهر به نقل از گمرک ایران، سید روح الله لطیفی اظهار داشت: ۳۲۴ هزار و ۵۸۹ کیلوگرم طلای سرخ، در سال گذشته به ۶۰ کشور دنیا به ارزش ۱۹۰ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۳۰۶ دلار صادر شده است.

سخنگوی گمرک ایران افزود: هنگ کنگ، اولین مقصد زعفران ایرانی در سال گذشته بود که ۷۴ هزار و ۵۷۸ کیلوگرم زعفران به ارزش ۴۶ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۲۱۶ دلار را خریداری کرده است که ۲۳ درصد وزن و ۲۴.۵ درصد ارزش کل زعفران صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در خصوص دیگر کشورهای خریدار زعفران ایرانی، توضیح داد: امارات با خرید ۵۹ هزار و ۷۹۱ کیلوگرم به ارزش ۳۳ میلیون و ۹۴۲ هزار و ۲۷ دلار و سهم ۱۸.۴ درصد وزن و ۱۷.۸ درصد ارزش دومین خریدار زعفران ایرانی در سال ۹۹ بود و پس از آن اسپانیا با ۴۹ هزار و ۲۵ کیلوگرم و ارزش ۲۶ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۳۱۳ دلار و سهم وزنی ۱۵ درصدی و ارزش حدوداً ۱۴ درصدی کشور سوم بوده است.

وی افزود: چین با خرید ۴۰ هزار و ۱۳۹ کیلوگرم زعفران به ارزش ۲۲ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۴۴۰ دلار و سهم ۱۲.۳ درصدی وزن و ۱۱.۸ درصدی ارزش در جایگاه چهارم و نهایتاً افغانستان با خرید ۳۳ هزار و ۷۸۱ کیلوگرم زعفران به ارزش ۱۹ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۶۰۸ دلار پنجمین کشور خریدار زعفران ایرانی، با سهم خرید ۱۰.۴ درصدی وزن و ۱۰ درصدی ارزش کل زعفران صادر شده کشور در سال ۹۹ بوده است.

لطیفی گفت: باوجود صادرات زعفران به ۶۰ کشور دنیا، پنج کشور هنگ کنگ، امارات، اسپانیا، چین و افغانستان، ۲۵۷ هزار و ۳۱۴ کیلوگرم زعفران به ارزش ۱۴۸ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۶۰۴ دلار را خریداری کردند که ۷۹ درصد وزن و ۷۸ درصد ارزش کل صادرات این کالا در سال گذشته بوده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید