• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • انتقاد حسینی از رشد بی رویه قیمت زعفران !!! +نقدی بر اظهارات آقای حسینی

انتقاد حسینی از رشد بی رویه قیمت زعفران !!! +نقدی بر اظهارات آقای حسینی

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 18, 1400
  • اخبار
حسینی -افزایش رشد بی رویه قیمت زعفران در بازار چند؟ وضعیت تولید زعفران امسال

انتقاد حسینی از رشد بی رویه قیمت زعفران !!!

نقدی بر اظهارات خلاف واقع آقای حسینی در رسانه های عمومی

زعفران بعد از چند سال سرکوب قیمت، اکنون مقداری گران شده است(به بیان بهتر عقب ماندگی تاریخی را اندکی جبران کرده است) اما برخی با مصاحبه های عجیب، حرف از رشد بی رویه قیمت زعفران میزنند و این رشد قیمت را کار دلالان دانسته و ضمن دفاع از مصرف کننده، می گویند که نفعی از این افزایش قیمت نصیب کشاورزان نمی شود؛ اظهاراتی که واضحا خلاف واقع است. در ادامه متن اظهارات آقای حسینی و نقد آن را میخوانیم.

جالب است که برخی افراد که در بازار اتی هم متضاد با جهت بازار موقعیت فروش گرفته و متضرر شده اند به اسم کارشناس مصاحبه میکنند و رشد قیمت زعفران را کاذب می دانند.

حسینی و انتقاد از رشد بی رویه قیمت زعفران!

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران ضمن انتقاد از افزایش قیمت بی رویه زعفران در یک ماه اخیر گفت: از این افزایش قیمت‌ها سود ناچیزی به کشاورزان می رسد و منافع کلان آن به جیب کسانی می رود که در انبارهای چندتنی، زعفران ها را دپو کرده اند.

علی حسینی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه قیمت زعفران نسبت به یک ماه گذشته ۲ برابر شده است، گفت: بهتر است علت افزایش قیمت این محصول از کسانی پرسیده شود که نقش اساسی در این گرانی دارند و سود چند برابری از موجودی انبارشان می برند.

وی ادامه داد: زعفران کالای گرانبهایی است و ارزش بالایی دارد ولی افزایش قیمت آن باید منطقی باشد و ضمن در نظر گرفتن حقوق تولیدکننده، حق مصرف کننده را نیز در نظر داشته باشند. متاسفانه در زعفران قیمت ها به نحوی بالا می رود که انگار مصرف کننده داخلی هیچ حقی ندارد.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران با بیان اینکه این شورا نقشی در تعیین و تکلیف زعفران ها در کشور ندارد، گفت: موضوع گرانی لجام گسیخته  فعلی علیرغم اینکه هنوز تا پایان برداشت زعفران حدود یک ماه باقی مانده و از طرفی مقدار قابل توجهی زعفران سال گذشته که با قیمت های بسیار پایین و در حد یک سوم قیمت فعلی از کشاورزان خریداری شده و در انبارهای مشخصی وجود دارد، قابل درک نیست.

به گفته وی شرایط فعلی  سود ناچیزی برای کشاورزان دارد و منافع کلان آن برای انبارهای چند تنی است.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران در پایان با بیان اینکه اگر به همین شیوه جلو برویم پنج سال آینده جایگاهی که در تولید زعفران در دنیا داریم‌ را از دست خواهیم داد، گفت: تصور می کنیم که تنها تولیدکننده زعفران در دنیا هستیم، در حالی که اینطور نیست. کشت های گلخانه ای و منطقه ای به سرعت پیش می رود و اگر سیاست های کشت، تولید، عرضه و صادرات خود را اصلاح نکنیم در آینده جایگاهی نخواهیم داشت.

نقد اظهارات آقای حسینی درباره رشد بی رویه قیمت زعفران

در پاسخ به آقای حسینی باید گفت که:

اولا رشد بی رویه ای رخ نداده است. زعفران بعد از 4 سال سرکوب قیمت دارد تفسی میکشد.

ثانیا کافی است که به بازار سری بزنید. خواهید دید که کشاورزانی که یک ماه قبل زعفران خود را 10-12 میلیون تومان میفروختند الان به راحتی 24-25 میلیون میفروشند، لذا کشاورزان هم سود میبرند.

ثالثا مصرف کننده داخلی، کالاهای اساسی مثل شیر و گوشت و نان را حدودا 6-7 برابر 4 سال قبل میخرد. حالا با رشد 2 برابری قیمت زعفران که کالایی لوکس و کم مصرف در داخل است، حقوق مصرف کننده ضایع می شود؟

رابعا، جایگاه زعفران ایران را تجار و رقابت منفی آنها از بین میبرد، نه رشد معقول قیمت ها.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید