• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • قیمتگذاری مجدد محسن آقا برای زعفران؛ این بار زعفران 60 میلیونی

قیمتگذاری مجدد محسن آقا برای زعفران؛ این بار زعفران 60 میلیونی

  • توسط دنیای زعفران
  • دی 13, 1400
  • اخبار
زنگنه: زعفران 60 میلیونی

زنگنه ضمن حمله به شورای ملی گفت باید قیمت زعفران 60 میلیون تومان باشد   

قیمتگذاری مجدد محسن آقا برای زعفران

زنگنه نماینده تربت حیدریه در مجلس، ضمن انتقاد مجدد از شورای ملی زعفران و نفوذ انها از زعفران 60 میلیونی سخن گفته و گفت: معتقد هستم زعفران نگینی خوب باید هر کیلوگرم ۶۰ میلیون تومان به فروش برود و تا یکماه آینده به این رقم دست خواهیم یافت.

گفتنی است غنی زاده رئیس وقت سازمان تعاون روستایی خرداد سال گذشته نیز که قیمت زعفران حدود  8 میلیون تومان بود، گفت که قیمت باید 16 میلیون تومان شود. اظهارات وی در ان مقطع یک تلاطم بی خاصیت در بازار ایجاد کرد و منجر به متضررشدن بسیاری از سرمایه گذاران خانگی شد. زنگنه هم از این اظهارات قویا حمایت کرد. درباره زعفران 16 میلیون اینجا بیشتر بخوانید و اینجا

دو بار هم قیمت 20 میلیونی برای زعفران (در مهر 1399 و مهر 1400) توسط دولت یا نهادها تعیین شد که اولی اصلا محقق نشد و دومی هم تحت تاثیر کاهش عرضه به سرعت پشت سر گذاشته شد و بی اثر بود.

البته الان وضعیت بازار بسیار بهتر است اما به طور کلی قیمتگذاری برای یک کالا کار درستی نیست. سوال مهم از آقای زنگنه این است که اگر بنا باشد بازار بنا بر روند طبیعی خود تا 100 میلیون تومان(مثلا) رشد کند، آیا عنوان کردنِ قیمت 60 میلیون تومان کار اشتباهی نیست؟

در ادامه مشروح خبر را میخوانیم:

شکل گیری نهادهای قدرتمند در حوزه زعفران

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت: نهادهای قدرتمندی که در حوزه زعفران شکل گرفته‌ اند و همه جا نفوذ دارند مانع از این شدند که این حوزه سر و سامان پیدا کند.

زعفران 60 میلیونی تا یک ماه دیگر

به گزارش اقتصادآنلاین، محسن زنگنه، به صراحت از زعفران 60 میلیونی تا یک ماه دیگر سخن گفت. نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در جمع مشورتی شورای ۳۳ شهرستان زعفران خیز استان خراسان رضوی افزود: در مسیر حمایت از زعفران کاران به شایعات توجه نمی کنم، برای بنده نیز شایعاتی در این زمینه درست کردند ولی همچنان تمام قد برای حمایت از زعفران کاران ایستاده ام و معتقد هستم زعفران نگینی خوب باید هر کیلوگرم ۶۰ میلیون تومان به فروش برود و تا یکماه آینده به این رقم دست خواهیم یافت.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت: نهادهای قدرتمندی که در حوزه زعفران شکل گرفته‌اند و همه جا نفوذ دارند مانع از این شدند که این حوزه سر و سامان پیدا کند.

زنگنه با بیان اینکه بیشتر اعضای شورای ملی زعفران کسانی هستند که محل درآمدشان از محل صادرات زعفران است، تصریح کرد: همین افراد در همه جا از جمله وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون گیاهان دارویی مجلس ،اتاق تعاون و اتاق بازرگانی حضور دارند. من در مجلس به کرات این افراد را می بینم که به بهانه های مختلف در مجامع مشورتی حضور پیدا می‌کنند و چون رسانه در دست دارند، قدرت نیز دارند.

فضاسازی علیه تعاون روستایی

وی اظهار کرد: متاسفانه در رسانه های مختلف و حتی صدا و سیما شاهد هستیم که گزارشات منفی علیه سازمان مرکزی تعاونی روستایی زده می شود و به دروغ اعلام می دارند که دلیل پایین آمدن قیمت زعفران در هفته های اخیر عرضه زعفران توسط تعاونی روستایی است، در حالی که کاهش قیمت زعفران بخاطر موج سواری و مصاحبه های هر روزه برخی دلالان این حوزه است.

پول کشاورزان پرداخت شده است

وی ادامه داد: علیرغم این گزارشات و جوسازی ها باید روی کارمان متمرکز شویم تا به نتیجه مطلوب که همانا سود کشاورز است برسیم. در این چند وقت مباحثی مبنی بر عدم پرداخت پول کشاورزان توسط تعاونی روستایی عنوان شده بود که به همه آنها پاسخ داده ایم. از زمانی که بنده در این زمینه مدیریت می کنم یعنی از سال ۹۹ همه پولها از طرف تعاونی پرداخت شده است و اگر عدم پرداختی از طرف تعاونی روستایی وجود دارد مربوط به سالیان قبل از مسوولیت بنده است که البته به آنها نیز رسیدگی می کنیم.

وی تاکید کرد: شورای شهر به مردم متصل است بنابراین پیشنهاد اول من این است که سال آینده مراکزی در شهرها داشته باشیم که بهتر است این مراکز تعاونی و در واقع نماینده حمایت از کشاورز در شهرها باشند. سال آینده دیگر نیاز نیست که دولت، زعفران را بخرد و بارها تاکید کردم که دولت باید هدایتگری کند تا محصولات کشاورزان به خوبی خریداری شود.

نباید در اقتصاد دخالت کنیم، مردم وام نمی خواهند!

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در اقتصاد نباید دخالت کنیم، مردم وام نمی خواهند. ما زعفران را به قیمت خوب از کشاورز میخریم و خودِ کشاورز می تواند مشکلات دیگرش مثل آب و برق را حل کند .

زنگنه ادامه داد: پیشنهاد دوم من این است که بر روی کار تعاونی ها نظارت شود تا تعاونی‌ها برای جیب یک عده ای خاص فعالیت نکنند و به فکر منافع همه کشاورزان باشند.

وی در عین حال تاکید کرد: نکته آخر بحث اقتصاد شهری است، شهرداری ها باید پول در بیاورند.

وی با تاکید بر اینکه عضو هیچ گروه یا حزبی نیستم و صادقانه حرفهایم را بیان می کنم، گفت: اگر من به این نتیجه برسم که شورا توانسته شهرداری را خوب مدیریت کند خود بنده شخصاً تمام قد از شورا حمایت می کنم، متاسفانه روی بحث اقتصاد شهری کار نکردیم و این درحالی است که باید با مدیریت اقتصاد شهری، مردم را ثروتمند کنیم تا مردم در خدمات شهری بتوانند ما را کمک کنند.

زنگنه همچنین با طرح این سوال که شورای شهر درآمدش از زعفران چیست؟، گفت: پول زعفران باید به جیب شهرداریها و زیر مجموعه آن دهیاری‌ها و دراصل خود کشاورزان برود. بنده امسال با همکاری مجلس و دولت اقدامات حمایتی را انجام دادیم که ۵ هزار میلیارد تومان پول زعفران به جیب کشاورزان برود و خوشبختانه در این راه موفق بودیم وتنها نمادی در بورس کالا که در ۶ ماه گذشته ۱۰۰ درصد سود داده زعفران است.

انتقادات از زعفران 16 میلیونی ممکن است بر زعفران 60 میلیونی نیز وارد باشد.دنیای زعفران با رشد قیمت ها موافق است اما باید روند طبیعی بازار منجر به رشد شود و نه شوک های اینچنینی. همانطور که خرداد 99 اظهارات غیرکارشناسی به اعتماد سرمایه گذاران آسیب جدی زد، ایجاد هیجان در مقطع فعلی که بازار به صورت طبیعی در حال رشد است نیز ممکن است بازار را تخریب کند.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید