کارنامه صادرات زعفران در پایان پاییز؛ 206 تن، 103 میلیون دلار!

آمار ماهانه کارنامه صادرات زعفران- صادرات عفران "با قطر"

کارنامه صادرات زعفران در پایان پاییز؛ 206 تن، 103 میلیون دلار!

آنگونه که گمرک اعلام کرده، کارنامه صادرات زعفران از نظر مقداری بد نیست اما از نظر قیمت متناقض و ضعیف است. به نحوی که 206.3 تن زعفران صادر شده و میزان ارز فقط 103 میلیون دلار بوده است؛ هر کیلو فقط 500 دلار!

البته همه میدانیم که گمرک ارزش صادراتی را صرفا بر اساس قیمت پایه گمرکی که مقداری ثابت است محاسبه میکند و کاری به نوسانات بازار ندارد. هم اکنون قیمت عمده فروشی زعفران در داخل حدود 1300 دلار است و طبیعتا صادرات با قیمت 500 دلار جایی در کارنامه صادرات زعفران ، حداقل در آبان و آذر ندارد.

احتمالا به زودی قیمت پایه گمرکی نیز تغییر خواهد کرد. معمولا این قیمت در جلساتی با حضور بازیگران تعیین و اعلام میگردد.

گفتنی است طی 9 ماهه اول سال قبل 223 تن زعفران صادر شده بود که در 9 ماهه اول امسال افت حدود 7 درصدی تجربه شده است.

کارنامه صادرات زعفران در انتهای پاییز از زبان سخنگوی گمرک

سخنگوی گمرک ایران به تشریح کارنامه صادرات زعفران تا انتهای پاییز پرداخت و گفت: طی ۹ ماهه امسال ۲۰۶ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم به ارزش ۱۰۳ میلیون و ۲۹۹ هزار و ۴۴۵ دلار زعفران و ۴۴۷ کیلوگرم پودر زعفران به ارزش ۵۰۴ هزار و ۳۵۷ دلار در بسته بندی‌های مختلف به ۵۲ کشور جهان انجام شده است.

سید روح الله لطیفی در گفت‌وگو با میزان در خصوص وضعیت صادرات زعفران در سال ۱۴۰۰ گفت: طی ۹ ماهه امسال ۲۰۶ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم به ارزش ۱۰۳ میلیون و ۲۹۹ هزار و ۴۴۵ دلار زعفران و ۴۴۷ کیلوگرم پودر زعفران به ارزش ۵۰۴ هزار و ۳۵۷ دلار در بسته بندی‌های مختلف به کشورهای مختلف صادر شده است.

میزان صادرات به تفکیک نوع بسته بندی و کشور مقصد

سخنگوی گمرک ایران گفت: زعفران در بسته‌های کمتر از ۱۰ گرم به وزن ۳۴ هزار و ۸۱۰ کیلوگرم و به ارزش ۱۷ میلیون و ۸۶۵ هزار و ۴۷۷ دلار به ۵۲ کشور جهان صادر شد که چین با ۱۰ هزار و ۵۸۶ کیلو به ارزش ۵ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۱۷۶ دلار خریدار اول، امارات با ۵ هزارو ۳۵۸ کیلو به ارزش دومیلیون و ۷۳۰ هزار و ۲۲۸ دلار دومین خریدار و اسپانیا با ۴ هزار و ۸۱۹ کیلوگرم به ارزش دو میلیون و ۴۳۰ هزار و ۲۷۵ دلار سومین خریدار زعفران در بسته‌های کمتر از ۱۰ گرمی بوده است.

وی ادامه داد: زعفران با بسته بندی ۱۰ تا ۳۰ گرم ۲۰ هزار و ۱۷ کیلوگرم به ارزش ۹ میلیون و ۴۵۵ هزار و ۴۷۲ دلار به ۲۹ کشور صادر شد که امارات با ۱۴ هزار و ۲۴۷ کیلو به ارزش ۶ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۲۴۱ دلار خریدار اول، چین با هزار و ۴۳۹ کیلو به ارزش ۷۹۵ هزار و ۵۴۰ دلار خریدار دوم و هند با هزار و ۱۸۰ کیلو به ارزش ۳۰۰ هزار و ۶۸۵ دلار خریدار سوم زعفران در بسته‌های ۱۰ تا ۳۰ گرمی بوده است.

چین و اسپانیا بزرگترین خریداران زعفران فله ایران

لطیفی گفت: زعفران با بسته بندی بیش از ۳۰ گرم (فله) ۱۵۱ هزار و ۴۷۳ کیلوگرم به ارزش ۷۵ میلیون و ۹۷۸ هزار و ۴۹۶ دلار به ۵۶ کشور صادر شد؛ در این میان چین با ۶۹ هزار و ۳۰۲ کیلو به ارزش ۳۷ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۱۶۶ دلار خریدار اول و اسپانیا با ۲۹ هزار و ۶۰۰ کیلو به ارزش ۱۳ میلیون و ۴۸ هزار و ۳۹۴ دلار خریدار دوم و امارات با ۲۱ هزار و ۶۰۹ کیلو به ارزش ۱۰ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۹۹۹ دلار خریدار سوم زعفران فله بوده است.

سوئد بزرگترین خریدار پودر زعفران در بسته بندی های زیر 10 گرم

سخنگوی گمرک ایران گفت: پودر زعفران در بسته‌های زیر ۱۰ گرم هم ۲۸۹ کیلوگرم به ارزش ۳۴۷ هزار و ۵۶۶ دلاربه ۱۴ کشور صادر شده که سوئد با ۱۶۳ کیلو به ارزش ۲۰۳ هزار و ۳۲۱ دلار خریداراول بوده است.

وی افزود: همچنین پودر زعفران در بسته‌های ۱۰ تا ۳۰ گرمی ۱۵۸ کیلوگرم به ارزش ۱۵۶ هزار و ۷۹۱ دلار به ۱۲ کشور صادر شده است که آلمان با ۴۰ کیلو به ارزش ۵۰ هزار و ۶۲۵ دلار خریدار اول بوده است.

تحلیل کارنامه صادرات زعفران در 8 ماهه اول امسال را نیز بخوانید

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: تولید 60 درصد کم شد، صادرات زعفران در 10 ماهه  15 درصد | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید