• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • تایید صحت و حمایت سازمان توسعه تجارت از قرارداد تجاری زعفران میان ایران و قطر

تایید صحت و حمایت سازمان توسعه تجارت از قرارداد تجاری زعفران میان ایران و قطر

  • توسط دنیای زعفران
  • دی 16, 1401
  • اخبار
قرارداد زعفرانی با قطر

15 میلیون از قرارداد 300 میلیون دلاری ارسال شده است

تایید صحت و حمایت سازمان توسعه تجارت از قرارداد تجاری زعفران میان ایران و قطر

رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به علت اینکه چرا  جزئیات قرارداد تجاری زعفران میان ایران و قطر منتشر نشده است، بر حمایت قاطع دولت از بزرگترین تاکید کرد. وی ضمن تاییدصحت قرارداد گفت که بخش اول به ارزش 15 میلیون دلار (5 درصد ارزش قرارداد) ارسال شده است. به گفته وی انجام تعهد کامل این قرارداد نیاز به زمان و پیگیری‌های طرفین دارد.

به گزارش دنیای زعفران قرارداد تجاری زعفران میان ایران و قطر اواخر شهریورماه امسال رسانه ای شد اما ابعاد و جزئیات آن اعلام نشد و برخی تلاش کردند اطلاعات غیرواقعی از آن را مبنای موج سواری خود قرار دهند.

تایید صحت قرارداد

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سازمان توسعه تجارت، «علیرضا پیمان‌پاک» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تایید صحّت بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان و اعلام حمایت قاطع دولت از این قرارداد، گفت: این قرارداد منعقد شده و ما در سازمان توسعه تجارت ایران وظیفه داریم که توسعه بازارهای صادراتی و غیر نفتی را مد نظر قرار دهیم.

وی افزود: در این راستا سازمان توسعه تجارت سعی می کند با بررسی پتانسیل‌های بازار کشورهای منطقه اقدامات لازم را برای توسعه بازار از طریق ارتباط با تجار، بازرگانان و هیات‌های تجاری کشورهای مختلف، برگزاری و حضور در نمایشگاه‌ها و همچنین فعالیت در پلتفرم‌های فعال منطقه به انجام رساند و در نتیجه  بررسی و تحقیقات انجام شده، کشور قطر یکی از بازارهای مطلوب و جزو اهداف توسعه تجارت ایران است.

دولت دخالتی در این قرارداد ندارد، فقط حمایت می کند

دبیر شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه افزود: سازمان توسعه تجارت به عنوان نماینده دولت، از نظر ماهیت و مفاد قرارداد، دخالتی در قراردادهای منعقد شده بین گروه‌های تجاری کشور با دیگر کشورها نخواهد داشت و تنها به عنوان مشوّق و حمایت کننده در این قراردادها حضور دارد و در صورتی که صادرکنندگان نیاز به حمایت‌های دولت اعم از مهیا کردن زیرساخت‌های پولی و بانکی مورد نیاز داشته باشند، سعی می‌کند در حد توان خدمات مطلوبی را به صادرکنندگان ارائه  و از آنها حمایت کند.

طرف قطری یک تاجر بزرگ و به نام است

وی در خصوص قرارداد تجاری انتقال و فرآوری زعفران میان ایران و قطر گفت: قرارداد قطر ، فی مابین یکی از برندهای معروف و شاخص کشور و یکی از تجار بزرگ و بنام قطر با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات دو کشور امضا شده است .

صیانت از جایگاه زعفران ایران در جهان دلیل عدم انتشار ابعاد قرارداد قطر

پیمان پاک در ادامه خاطرنشان کرد: به دلیل حساسیت‌های موجود در بازار زعفران جهان وصیانت از جایگاه مهم ایران در این بازار و همچنین مباحث مرتبط به تحریم‌های ظالمانه اقتصادی کشور، تا‌کنون طرف ایرانی این قرارداد بنابرصلاحدید از انتشار اخبار ابعاد مختلف آن  خودداری کرده است.

5 درصد از کالای موضوع قرارداد ارسال شده است

وی ادامه داد: قراردادی با ارزش اولیه 300 میلیون دلار منعقد شد و طبق آخرین آمار دریافتی توسط سازمان توسعه تجارت ایران از طرف‌های قرارداد، بخش اول این محموله تجاری به ارزش تقریبی 15 میلیون دلار آماده ارسال شده و قرار است پس از تحقق برندینگ و فرآوری و بسته‌بندی از طریق قطر به دیگر کشورهای دنیا ارسال شود که قطعا با تحقق این قرارداد حجم قابل توجهی از زعفران تولیدی کشور صادر شده و ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت.

اهداف قرارداد تجاری زعفران میان ایران و قطر

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: امیدواریم با تحقق اهداف صادرکننده و ایجاد زنجیره و بسترسازی مناسب در این مسیر، در سال‌های آینده نیز، خیال کشاورزان و فعالان صنعت زعفران ایران برای منتفع شدن از این بازار به خوبی تامین شود.

وی در خصوص زمان بندی پیش بینی شده جهت تحقق کامل این قرارداد تاکید کرد: انجام تعهد کامل این قرارداد نیاز به زمان و پیگیری‌های طرفین دارد.

پیمان‌پاک همچنین گفت: سازمان توسعه تجارت به طرف ایرانی قرارداد اعلام آمادگی کرده است که همه تلاش خود را جهت تحقق کامل این قرارداد به انجام رساند تا کلیه عوامل این زنجیره از جمله کشاورزان زحمت کش زعفران کار ایران به منافع خود دست یابند و شاهد اثر مطلوب آن  بر بازار زعفران ایران در بلند مدت باشیم.

بیشتر بخوانید: صادرات ۲۰۰ تنی زعفران به قطر زیر تیغ انتقادات حسینی ؛ منتظریم ببینیم چگونه ۲۰۰ تن زعفران را به قطر صادر خواهند کرد !!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید