• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • افزایش 55 درصدی ارزش صادرات زعفران / صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران تشکیل می شود

افزایش 55 درصدی ارزش صادرات زعفران / صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران تشکیل می شود

  • توسط دنیای زعفران
  • اسفند 3, 1401
  • اخبار
افزایش صادرات زعفران

تدوین سند راهبردی توسعه زنجیره ارزش زعفران بزودی نهایی خواهد شد

به گزارش دنیای زعفران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی ضمن بیان رشد ارزش صادرات زعفران و  صندوق حمایت از توسعه زعفران در خصوص کشت و تولید زعفران در کشور گفت: در ده ماهه نخست امسال، ۱۷۸ تن زعفران به ارزش ۱۷۳ میلیون دلار صادر شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۵۵.۶۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ سطح زیر کشت زعفران به ۱۲۱ هزار و ۹۳۰ هکتار رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۹ سطح زیر کشت، افزایش ۶۸۰ هکتاری داشته است.

خرید حمایتی ۲۵ تن زعفران توسط سازمان تعاون روستایی ایران

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به طرح‌های حمایتی از زعفران‌کاران کشور و قیمت زعفران اشاره و خاطرنشان کرد: امسال قیمت خرید حمایتی هر کیلوگرم زعفران نگین ۴۱۳.۵ میلیون ریال تعیین شد که حدود ۲۵ تن خرید توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران صورت گرفت و حدود ۷۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شد که این امر موجب افزایش تدریجی و متعادل شدن قیمت زعفران شد.

وی افزود: پیرو تصویب‌نامه شورای قیمت‌گذاری، تدوین سند راهبردی توسعه زنجیره ارزش زعفران در مراحل نهایی قرار دارد.

تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران

زینلی همچنین از تدوین طرح صندوق ملی تخصصی زعفران پیرو تصویب‌نامه شورای قیمت‌گذاری توسط معاونت امور باغبانی خبر داد و گفت: پیرو این تصویب‌نامه، شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز مکلف است نسبت به تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در زنجیره ارزش زعفران اقدام کند، در این راستا در حال حاضر طرح صندوق ملی تخصصی زعفران توسط معاونت باغبانی با همکاری صندوق مادر تخصصی تدوین شده و به دنبال سهم دولت جهت عملیاتی کردن آن است.

مجری طرح گیاهان دارویی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در جهت مشارکت کشاورزان تولید کننده زعفران در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی نسبت به تأمین یارانه سهم هر کشاورز (به ازای هر نفر یک میلیون ریال) در تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران، به میزان حداکثر ۲۰۰ میلیارد ریال از محل منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اقدام و عملیاتی کرده است.

به گفته وی، ردیف اعتباری یارانه سود تسهیلات تولید زعفران در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۲۸۵,۰۰۰ میلیون ریال و ردیف اعتباری یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۲۵۶,۵۰۰ میلیون ریال مصوب شده است.

این مقام مسؤول اضافه کرد: همچنین از محل سفرهای استانی ریاست جمهوری مبلغ ۲,۰۰۰ میلیارد ریال سهم دولت برای تأسیس صندوق ملی تخصصی زعفران به استان خراسان رضوی مصوب شده است.

حمایت از ساخت دستگاه های مکانیزه زعفران

زینلی به فرمایشات مقام معظم رهبری به منظور جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش زعفران اشاره کرد و گفت: در این راستا معاونت باغبانی، ساخت دستگاه‌های مکانیزه زعفران (جداساز کلاله، کاشت، داشت) و استخراج کروسین، پیکروکروسین و سافرانال از زعفران را پیگیری و حمایت کرده که توسط بخش خصوصی اجرایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد انبارهای بورس زعفران ۶ عدد با ظرفیت ۳۹ تن است.

مجری طرح گیاهان دارویی یادآور شد: تا پایان سال ۱۴۰۰ واحدهای فرآوری و بسته‌بندی زعفران ۳۲۶ واحد با ظرفیت ۵۹۶ تن بود که از این تعداد ۱۸۵ واحد به ظرفیت ۳۷۷.۵ تن مربوط به استان خراسان رضوی است که مازاد میزان تولید می‌باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید