• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • انتقاد عجیب یک فعال بخش خصوصی از رشد قیمت زعفران؛ زعفران را از دستمان خارج کردند!

انتقاد عجیب یک فعال بخش خصوصی از رشد قیمت زعفران؛ زعفران را از دستمان خارج کردند!

در حالیکه قیمت زعفران طی چند سال گذشته تقریبا ثابت مانده بود و مزیت اقتصادی تولید در حال از بین رفتن بود جهاد کشاورزی از سال گذشته وارد شد و از افت قیمت زعفران جلوگیری کرد. با این حال برخی مسئولان بخش خصوصی زعفران نسبت به این اقدام که باعث رشد اندک قیمت زعفران شده است بسیار انتقاد دارند. رشد حدودا 10 درصدی قیمت زعفران پوشال در سال جاری در حالی است که نرخ دلار سه برابر شده است و صادرکنندگان و فعالان بخش خصوصی (واقعی) می توانستند از این محل سود زیادی ببرند اما به جای تلاش برای بازاریابی  و فروش به قیمت منصفانه، تعاونی روستایی را مقصر می دانند.

دیروز چهارشنبه،علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران، در گفتگو با مهر، از افزایش ۶۰۰ هزارتومانی قیمت زعفران در بازار نسبت به دو هفته گذشته خبر داد و اظهار داشت: حداقل قیمت این محصول هم اکنون، ۴ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان و حداکثر نرخ آن ۷ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان است که ۹۰ درصد محصولی که بالاترین نرخ را دارد، در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی است.وی ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت در این حوزه، گفت: اگر سازمان تعاون روستایی از بازار خارج شود، زعفران به قیمت منطقی و واقعی خود برمی‌گردد.

او احتمالا همچنان قیمت واقعی زعفران را کمتر از 4 میلیون تومان می داند!

عضو شورای ملی زعفران، با بیان اینکه هم اکنون سازمان مرکزی تعاون روستایی بازار زعفران را کنترل می‌کند، ادامه داد: سال گذشته این سازمان، ۷۰ تن زعفران خریداری و دپو کرده است و هم اکنون گاهی مقداری از آن را در بورس و غیره عرضه می‌کند که همین مساله، باعث نوسانات بازار طلای سرخ شده است. وی با اشاره به اینکه اگر دولت به همین منوال جلو برود، ۱۰ سال آینده زعفرانی نخواهیم داشت، گفت: دلیلی ندارد سازمان مرکزی تعاون روستایی به این حوزه ورود کند؛ ضمن اینکه ورود دولتی‌ها بر اساس اطلاعات نادرستی است که پایین‌دستی ها به آنها می‌دهند.

حسینی با بیان اینکه صادرات این محصول نیز از دست صادرکنندگان واقعی خارج شده است، تصریح کرد:صادرات این محصول در سال جاری رشد داشته؛ اما ما معتقدیم این صادرات برای صادرکنندگان اصلی و سرمایه‌گذاران نبوده است، بلکه عده ای برای تامین ارز، صادرات زعفران را انجام می‌دهند که متخصص نیستند و رقابت مخرب در بازارهای جهانی با صادرکنندگان واقعی را در پیش گرفته‌اند که این امر به صادرات ما طی سال‌های آینده آسیب جدی وارد می‌کند.

باید از ایشان سوال شود که متخصصان واقعی صادرات، آیا، همانهایی هستند که زعفران را به ریال و نه دلار به تجار افغانی و پاکستانی می فروشند و صنعت زعفران، خودشان و کشاورزان را از مواهب رشد دلار محروم می کنند؟ آیا بهتر نیست به جای متهم کردن تعاون روستایی ( که البته انتقاداتی به عملکردش وارد است اما نه به خرید تضمینی و ورود به بازار در شرایط بد کنونی) کمی درباره دلالانی بگویند که زعفران را ریالی می فروشند؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید