• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • تعامل زعفرانی با اروپا؛ بهبود زنجیره ارزش طلای سرخ به کمک چشم آبی­ ها

تعامل زعفرانی با اروپا؛ بهبود زنجیره ارزش طلای سرخ به کمک چشم آبی­ ها

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 27, 1397
  • اخبار

در حالیکه مدتهاست بهبود زنجیره ارزش زعفران جزو اهداف سیاستی کشور است، اکنون اخبار از تعامل با اروپا برای این منظور حکایت دارد.

معاون امور بین‌الملل بخش گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اتحادیه اروپا به تعاملی دست یافتیم تا به ما در زمینه زنجیره ارزش زعفران کمک کنند. یعنی از صفر تا صد در کنار ما خواهند بود، این کار به روند توسعه این بخش کمک زیادی خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر «میرعرب» در کارگاه آموزشی کاشت، داشت، فرآوری و بازاریابی گیاهان دارویی در گرگان با اشاره به این‌که سال گذشته میزان صادرات زعفران 325 میلیون دلار بود، یادآور شد: سطح زیرکشت زعفران در کشور 108 هزار هکتار با تولید 376 تن است. سالانه 2700 تا 2800 هکتار توسعه کشت زعفران را در برنامه داریم.

جزئیات بیشتری درباره این تعامل توسط ایسنا منتشر نشده است. گفتنی است اصلاح و توسعه زنجیره ارزش زعفران مدتهاست که جزو اهداف سیاستگذار بخش کشاورزی است.برنامه ملی زعفران طرحی بود که در ابتدای دهه 90 طراحی و تصویب شد تا تمام حلقه های زنجیره تولید زعفران را اصلاح کند اما تاکنون تامین اعتبار نشده است. اکنون در قالب طرح گیاهان دارویی، خواب های جدیدی برای زعفران دیده شده است.

نمایی از صنعت گیاهان دارویی

به گفته وی، گردش مالی تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 2017، 120 میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این میزان تنها حدود 450 میلیون دلار است. وی افزود: پیش‌بینی شده حجم گردش مالی گیاهان دارویی تا سال 2025 در جهان به 450 میلیارد دلار برسد.

معاون امور بین‌الملل بخش گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: چین، هند، مصر،‌آلمان و آمریکا اصلی‌ترین صادرکنندگان گیاهان دارویی و آلمان، آمریکا، فرانسه، کره جنوبی و ژاپن اصلی‌ترین واردکنندگان گیاهان دارویی در دنیا هستند.

میرعرب خاطرنشان کرد: در سال 96، 47 هزار تن گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن به ارزش بیش از 180 میلیون دلار به کشور وارد شد. بیشترین محصولات و گیاهان وارداتی نیز اسانس‌های روغنی، ادویه‌جات، شیرین بیان و صمغ‌ها بودند.

وی در ادامه با بیان این‌که ما در کشور با انبوه گیاهان دارویی رو به رو هستیم، گفت: 78 گونه گیاه در قالب سه اولویت لیست شده است که زعفران، گل محمدی، زیره سبز، زیره سیاه، سیاه دانه، بابونه، حنا و وسمه، گل گاوزبان، آویشن شیرازی و آن غوزه در اولویت اول قرار دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما