امیدواری به فروش ارزی زعفران با جهانی شدن بورس

زعفران خریداری شده توسط تعاون روستایی- نحوه واگذاری 50 تن زعفران - خرید حمایتی زعفران در خراسان

بورس کالا، زعفران را از شر دلالان نجات خواهد داد؟

امیدواری به فروش ارزی زعفران با جهانی شدن بورس

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی می گوید که در آینده نزدیک به بورس‌های جهانی متصل خواهیم شد و عرضه زعفران از فروش ریالی به محصولی ارزآور تبدیل می‌شود. گفتنی است، چنانچه بارها در دنیای زعفران تشریح کرده ایم، متاسفانه خریداران زعفران ایران محصول به به صورت ریالی از دلالان داخلی میخرند و به همین خاطر با وجود رشد 3 برابری نرخ دلار، زعفران (مخصوصا زعفران پوشال) تقریبا هیچ تغییر قیمتی معناداری نداشته است! اما این مقام مسئول در سازمان تعاون روستایی – که سازمانش با خرید 20 درصد زعفران تولیدی کشور در سال گذشته به بازیگر اصلی صنعت زعفران تبدیل شده است- امیدوار است که از مسیر بورس، این معضل رفع شود.


فروش ارزی زعفران با بورس جهانی

مسعود پژمان پور، مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این رابطه همچنین گفت: معاملات زعفران در بورس کالا تا حدود زیادی مغفول مانده بود؛ اما راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران، کمک زیادی به فعالسازی معاملات این کالای گران‌بها کرده است. وی افزود: این در حالی است که با وجود تمام مخالفت‌هایی که برای ورود به این نوع از معاملات وجود داشت، اکنون برای ورود تولیدکنندگان و حتی مصرف‌کنندگان به بورس کالا، انگیزه ایجاد شده است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه اش با این خبرگزاری، با ابراز  امیدواری از فعالیت  بورس کالا گفت: در آینده نزدیک به بورس‌های جهانی متصل خواهیم شد  و عرضه زعفران از فروش ریالی به محصولی ارزآور تبدیل می شود.

اثرگذاری بورس کالا بر بهبود قیمت زعفران نگین

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی بیان کرد: در حال حاضر نیز با راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا، فضا بسیار مساعد است و چشم‌انداز خوبی برای ادامه این روند دیده می‌شود. از سوی دیگر، تاثیر معاملات آتی بر معاملات گواهی سپرده و عرضه فیزیکی زعفران نیز دیده می‌شود‌. به عنوان مثال، سازمان تعاون روستایی، زعفران نگین را سال گذشته با نرخ ۶ میلیون و ۴۱ هزار تومان نرخ‌گذاری کرده بود که این قیمت، با مقاومت‌های زیادی از سوی خریداران مواجه شد.

وی گفت: به صورتی که حتی حاضر نبودند زعفران با این حدود قیمتی را به صورت اعتباری و مد‌ت‌دار بخرند. اما اکنون، معامله تا ۱۰ درصد بیشتر از قیمت روی تابلو و به صورت نقدی و رقابتی انجام می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده اثرگذاری معاملات آتی بر بازار زعفران و نزدیک شدن زعفران نگین به جایگاه واقعی خود بوده و امیدوار هستیم که در سایر اقلام مانند پوشال نیز از ظرفیت‌های بورس کالا استفاده شود.

گفتنی است دنیای زعفران در تحلیلی، نامتقارن بودن تغییرات قیمت زعفران پوشال و نگین در ماه های گذشته را نشان داده بود. به مطلب “تب دلار فقط در زعفران نگین” بروید.

کارگروه هایی برای آموزش و انگیزش ورود به بورس

پژمان پور بیان کرد: پیشرفت معاملات آتی زعفران در حالیست که فعالیت در جامعه کلان کشاورزی هنوز به سطح خیلی بالایی نرسیده و برای ورود تولیدکنندگان مخصوصا در سطح خرد باید فرهنگ‌سازی انجام شود تا از مزایای ورود به بورس آگاهی پیدا کنند. وی تصریح کرد: در این راستا، چند کارگروه آموزشی برای علاقمندان به فعالیت در بازار آتی در سطح استان تشکیل شده که به این ترتیب، با فرهنگسازی بیشتر می‌توان امیدوار بود که زعفران جایگاه اصلی خود را در بورس کشور و بورس‌های جهانی پیدا کند. باید تاکید کرد که قدم‌های مثبتی برداشته شده و آینده معاملات زعفران در بورس کالا روشن است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید