اظهارات و گزارش های میدانی از وضعیت تولید زعفران در سال جاری

وضعیت قیمت گل زعفران

 

طبق اظهارات یک فعال بخش زعفران و گزارش میدانی دنیای زعفران انجام شد

اولین ارزیابی ها از میزان تولید در سال جاری؛ برخی بیشتر، برخی کمتر

نایب رئیس شورای ملی زعفران، با اشاره به ثبات قیمت طلای سرخ در بازار، از رضایت کشاورزان زعفران کار از کشت این محصول خبر داد و درباره میزان تولید در سال جدید، ارزیابی هایی ارائه کرد. طبق اظهارات میری در برخی مناطق گزارش تولید بیشتر از سال گذشته و در برخی مناطق گزارش تولید کمتر به گوش می رسد. گزارش میدانی دنیای زعفران هم تایید میکند که کشاورزان در منطقه تربت حیدریه از تولید قابل توجه محصول خبر می دهند که نسبت به سال قبل وضعیت بهتری دارد اما در مناطق جنوبی و غربی تر خراسان وضعیت تاکنون مناسب گزارش نشده است.

غلامرضا میری در گفتگو با مهر با بیان اینکه برداشت زعفران تا پایان آذرماه، ادامه دارد، اظهار داشت: در حال حاضر نمی توان میزان دقیق تولید را برآورد کرد، اما برخی کشاورزان اظهار می‌کنند میزان تولیدشان نسبت به سال گذشته کمتر است و برخی دیگر آن را بیشتر می‌دانند، چرا که تولید، بستگی به وضعیت زمین دارد، به این معنا که زمانی که زمین زراعی در سال‌های سوم تا پنجم کشت قرار دارد، اوج برداشت محصول است و کشاورزان تولید بیشتری دارند. با این حال گزارش های میدانی از تولید انبوه گل در منطقه تربت حیدریه و زاوه حکایت دارد که باعث شکسته شدن مقطعی قیمت در برخی مناطق شده است. بر اساس این گزارش ها با وجود ثبات قیمت گل در محدوده 90 تا 100 هزار تومان، به خاطر فشار عرضه در برخی مناطق فروشندگان گل را تا 60 هزار تومان هم می فروشند. قیمت فرآوری گل هم از هر کیلو 7 هزار تمان در سال گذشته در برخی مناطق تا 2 برابر رشد کرده است. گفتنی است گل زعفران بعد از برداشت باید فورا فرآوری و سرگل جدا و خشک شود وگرنه فاسد می شود. در این شرایط در صورت کمبود نیروی کار، قیمت گل به صورت مقطعی شدیدا کاهش یافته و دستمزد فرآوری رشد می کند.

مشکل آب در ابتدای دوره کشاورزان را اذیت کرد

وی با اشاره به اینکه برخی مناطق، با کمبود آب مواجه بودند، گفت: در دوره‌هایی از زمان، کشاورزان مجبور بودند برای آبیاری محصول خود تانکر آب بخرند که هر تانکر را بسته به نوع آن، بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزارتومان خریداری می کردند؛ اما خوشبختانه بعد از آن دوره، شاهد بارندگی های خوبی بودیم که کمک زیادی به کشاورزان کرد.

این اظهارات میری در حالی است که طبق گزارشات میدانی، در برخی مناطق هزینه هر تانکر آب تا 2 میلیون تومان هم می رسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ثبات قیمت طلای سرخ در بازار اشاره کرد و ادامه داد: حداقل قیمت زعفران کیلویی ۶ میلیون و حداکثر قیمت آن ۱۲ میلیون تومان است، این قیمت هایی است که ما محصول را از کشاورزان خریداری می کنیم. میری با اشاره به اینکه آمار هفت ماهه صادرات طلای سرخ هنوز ارائه نشده است، گفت: صادرات طبق روال انجام می شود اما مشکل هنوز این است که صادرکنندگان حرفه ای این کار را انجام نمی دهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید