• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • افزایش عرضه زعفران در روزهای پایانی سال، مانع نوسان قیمت می شود

افزایش عرضه زعفران در روزهای پایانی سال، مانع نوسان قیمت می شود

  • توسط دنیای زعفران
  • اسفند 17, 1397
  • اخبار
حسینی درباره وضعیت بازار زعفران

یک فعال بخش خصوصی و عضو شورای ملی زعفران

افزایش عرضه زعفران در روزهای پایانی سال، مانع نوسان قیمت می شود

در حالی که طی هفته اول اسفند قیمت زعفران در بازار نقد با روند نرمی افزایشی شده بود، یک فعال باسابقه بازار زعفران معتقد است که با توجه به افزایش عرضه در روز‌های پایانی سال، قیمت زعفران نوسانی نخواهد داشت. گفتنی است این روند در هفته دوم تقریبا متوقف شد.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به اینکه قیمت زعفران از ثبات نسبی در بازار برخوردار است، اظهار کرد: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۶ میلیون و ۵۰۰ و حداکثر ۱۱ میلیون تومان است. وی افزود: اگر نهاد‌های دولتی در بحث خرید زعفران در بازار دخالت نکنند، ثبات حاکم بر بازار استمرار خواهد داشت.

قیمت هر مثال 40 تا 50 هزار تومان؛ بیشتر از این اجحاف است

حسینی ادامه داد: هم اکنون عده‌ای فرصت طلب به دنبال عرضه زعفران تقلبی در شبکه توزیع داخل هستند تا آرامش حاکم بر بازار را بر هم بزنند، این در حالی است که این افراد در حال شناسایی اند و بازار از امنیت لازم برخوردار است. این مقام مسئول قیمت هر مثقال زعفران را حداکثر ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های بالاتر اجحاف در حق مصرف کنندگان است که دستگاه‌های مسئول برای جلوگیری از سودجویی دلالان باید نظارت کافی بر بازار داشته باشند.

افزایش عرضه در روزهای پایانی سال مانع نوسانات قیمت می شود

وی قیمت زعفران در بازار را تابع عرضه و تقاضا دانست و افزود: با توجه به افزایش عرضه در روز‌های پایانی سال، قیمت زعفران نوسانی نخواهد داشت. حسینی با اشاره به اینکه صادرات زعفران به کندی در حال انجام است، بیان کرد: با توجه به معضلات بازگشت پول و مسائل تحریم امکان نقل و انتقال ارز به سهولت وجود ندارد که این امر ریسک صادرات را بالا می‌برد چرا که در شرایط فعلی هیچ سیستم بانکی نیست که بتواند امنیت بازگشت پول صادرکننده به کشور را تضمین کند.

انتظار برای رفع مشکلات ارزی

وی ادامه داد: اگر دولت با صادرکنندگان در سال آینده تعامل بیشتری داشته باشد، بدون تردید صادرات در سال ۹۸ از رشد برخوردار خواهد بود. به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه بزرگترین تولید کننده و صادرکننده طلای سرخ در جهان به شمار می‌رویم، از این رو با رفع مشکلات مربوط به بحث جابه جایی پول می‌توان سیاست گذاری مناسبی در خصوص مدیریت زعفران در دنیا داشت.

تلاش برای صادرات مواد جانبی زعفران

حسینی با انتقاد از صادرات خام زعفران به بازار‌های هدف بیان کرد: برای بنده به عنوان یک تولیدکننده و صادرکننده، افزایش هر چه بیشتر صادرات زعفران به عنوان یک ماده خام افتخار نیست، از این رو در حال تلاشیم تا فرآورده‌های جانبی زعفران و صنایع تبدیلی را به دنیا صادر کنیم تا علاوه بر کسب ارزش افزوده بالا، علم و تکنولوژی فرآورده‌های جانبی زعفران در کشور را احیا کنیم. عضو شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: صادرات فرآورده‌های جانبی زعفران و صنایع تبدیلی ایده فعالان بخش خصوصی است که امیدواریم در آینده نزدیک این امر محقق شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید