تولید زعفران به 400 تن و عملکرد به 4 کیلو در هکتار رسید

  • توسط دنیای زعفران
  • اسفند 13, 1397
  • اخبار

آخرین آمار رسمی از تولید، صادرات و عملکرد زعفران

تولید به 400 تن و عملکرد به 4 کیلو در هکتار رسید

طهماسبی از سرمایه گذاری گسترده بخش خصوصی در زعفران خبر داد

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی ۹۷ حدود ۴۰۰ تن زعفران در کشور تولید شد و این امر بیانگر متوسط عملکرد ۴ کیلو در هر هکتار است. به گفته وی صادرات 21 درصد رشد کرده است. معاون وزیر جهاد همچنین گفت که بخش خصوصی در فرآوری، سردخانه و بسته بندی زعفران سرمایه گذاری گسترده‌ای انجام داده است، از این رو  قراردادی توسط بخش خصوصی اعمال می‌شود و خود این امر منشا حرکت عظیمی است که بتواند زنجیره زعفران از تولیدکننده، صادرکننده و فرآوری کننده را تشکیل دهد.

آخرین امار تولید و عملکرد

محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان ، سطح زیر کشت کنونی زعفران در کشور را بیش از ۱۱۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: سالانه به طور میانگین ۵ هزار هکتار به سطح زیر کشت زعفران افزوده می‌شود. وی از رشد تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: در سال زراعی ۹۷-۹۶ حدود ۴۰۰ تن زعفران در کشور تولید شد، این امر بدان معناست که متوسط عملکرد  ۳.۷ تا ۴ کیلو در هر هکتار است.

رشد 21 درصدی صادرات

طهماسبی با اشاره به اینکه میزان صادرات زعفران نسبت به سال‌های قبل افزایش قابل توجهی داشته است، بیان کرد: در سال ۹۶ حدود ۲۳۷ تن زعفران با ارزش ۳۲۵ میلیون دلار و ۱۰ ماهه امسال ۲۲۷ تن با ارزش ۲۹۵ میلیون دلار به بازار‌های هدف صادر شد، در حالیکه سال ۹۲ مجموع میزان صادرات ۱۲۲ تن با ارزش بالغ بر ۱۶۸ میلیون دلار بوده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در ۱۰ ماهه سال گذشته ۱۸۸ تن زعفران با ارزش ۲۶۰ میلیون دلار صادر شده است، افزود: آمار صادرات زعفران در ۱۰ ماهه امسال نشان می‌دهد که میزان صادرات از نظر وزنی حدود ۲۱ درصد و ارزشی ۱۳.۵ درصد رشد داشته است.

سرمایه گذاری گسترده بخش خصوصی در زعفران

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره عرضه زعفران در بورس کالا اظهار کرد: با توجه به آنکه عرضه زعفران در بورس کالا شفافیت قیمت و معاملات را به همراه دارد، از این رو دست اندرکاران و مسئولان امر از مکانیزم بورس برای عرضه زعفران دربورس کالا استفاده می‌کنند. وی ادامه داد: با توجه به آنکه بخش خصوصی در فرآوری، سردخانه و بسته بندی زعفران سرمایه گذاری گسترده‌ای انجام داده است، از این رو  قراردادی توسط بخش خصوصی اعمال می‌شود و خود این امر منشا حرکت عظیمی است که بتواند زنجیره زعفران از تولیدکننده، صادرکننده و فرآوری کننده را تشکیل دهد.

رشد ارز به کمک صادرات زعفران آمد/ تبدیل زعفران به یک کسب و کار بزرگ

معاون وزیر جهاد کشاورزی از آرامش حاکم بر بازار طلای سرخ خبر داد و گفت: با توجه به عرضه زعفران در بورس کالا، شفافیت قیمت و بازار رقابتی ایجاد شده است. وی درباره این مسئله که آیا قاچاق زعفران و کاهش صادرات به سبب مشکلات نقل و انتقال ارز و بازگشت پول به کشور را تایید می‌کنید، بیان کرد: بنده اطلاعی در مورد قاچاق ندارم، ضمن آنکه آمار گمرک نشان می‌دهد که صادرات از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل توسعه پیدا کرده است. این مقام مسئول نوسان نرخ ارز و افزایش تولید را عامل توسعه صادرات زعفران برشمرد و گفت: نوسان نرخ ارز به عنوان مکانیزم بازار آزاد در افزایش صادرات نقش ویژه‌ای داشته است.

طهماسبی در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه زعفران جز گیاهان کم آب بر و صادراتی است، قیمت آن بر مبنای نرخ ارز مشخص می‌شود و در نظام بهره برداری کوچک قابل کشت است، از این رو طی سال‌های اخیر به کسب و کار بزرگی تبدیل شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما