بازار نقدی زعفران در حال تغییر فاز؛ رشد تقاضا در تابستان

  • توسط دنیای زعفران
  • خرداد 25, 1398
  • اخبار

دومین نشانه در تایید تحلیل دنیای زعفران درباره بازگشت قیمت زعفران و اوج گیری در تابستان

رشد تقاضای زعفران از سوی برخی کشورها

دنیای زعفران، اشاره: در حالیکه قیمت زعفران بعد از 4 هفته اصلاح و ثبت حدود 2 میلیون تومان افت (از هفته پایانی اردیبهشت تا پایان هفته سوم خرداد) از امروز صعودی شد، یک فعال بازار زعفران معتقد است که با شروع تعطیلات تابستانی و افزایش تقاضا از سوی برخی کشورها قیمت زعفران رشد خواهد کرد. هفته قبل یک فعال دیگر بازار هم تصریح کرده بود که موجودی زعفران کشور برای پاسخ دادن به نیاز صادراتی تا فصل برداشت جدید کافی نیست و این مسئله باعث رشد قیمت ها خواهد شد(اینجا). قبلا و در تحلیل پیشنگر قیمت در خردادماه تصریح کرده بودیم که بازار بعد از جهش در اردیبهشت ماه به 2 تا 4 هفته استراحت نیاز دارد (اینجا) که دقیقا بعد از 4 هفته، شاهد بروز نشانه های بازگشت نرخ ها در بازار هستیم. در ادامه اظهارات حسینی فعال بازار را که امروز در گفتگو با مهر منتشر شد را می خوانیم.

امروز شنبه، حسینی در گفتگو با مهر، پیش بینی کرد: طی روزهای آینده با شروع تعطیلات تابستانی در برخی از کشورها تقاضا برای زعفران افزایش می یابد، همچنین برخی صنایع نیز درصد تقاضای خود را بالا خواهند برد که همین مساله در شرایط بازار تاثیر گذار خواهد بود.

علل افت قیمت در یک ماه اخیر از نظر حسینی

علی حسینی اظهارداشت: قیمت زعفران طی هفته های اخیر حدود ۲ میلیون تومان کاهش یافته و در حال حاضر حداقل قیمت آن ۸ میلیون تومان و حداکثر نرخ آن ۱۱ میلیون تومان است. وی دلیل کاهش قیمت را افت تقاضا برای خرید عنوان کرد و افزود: دلیل دیگر نیز این است که صادرکنندگان حرفه ای به دلیل مسائل پیمان سپاری و تعهد ارزی مجبور هستند ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند در مقابل عده ای دست به قاچاق زعفران می زنند و چنین تعهدی ندارند. حسینی ادامه داد: این افراد کالا را از کشور خارج می کنند و با قیمت های پایین تر در کشورهای هدف به فروش می رسانند که همین مساله تعادل بازار را برهم می زند. عضو شورای ملی زعفران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه میزان صادرات طلای سرخ فقط تا پایان فروردین ماه اعلام شده است، افزود: بیش از ۱۲ تن زعفران تا آخر فروردین ماه صادر شده که نسبت به ماههای قبل از آن کاهش داشته است.

حسینی تصریح کرد: طی روزهای آینده با شروع تعطیلات تابستانی در برخی از کشورها تقاضا برای زعفران افزایش می یابد، همچنین برخی صنایع نیز درصد تقاضای خود را بالا خواهند برد که همین مساله در شرایط بازار تاثیر گذار خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید