• صفحه خانگی
  • >
  • پسته
  • >
  • شروع معاملات گواهی سپرده پسته، از فردا/ درس های زعفران پیش روی پسته

شروع معاملات گواهی سپرده پسته، از فردا/ درس های زعفران پیش روی پسته

شروع معاملات گواهی سپرده پسته در بورس ، از فردا

نظر مثبت یکی از فعالان بازر پسته در خصوص بورسی شدن این محصول

درس های زعفران پیش روی پسته

بعد از درج دو نماد پسته سیرجان و زرند در بورس کالا از فردا سه شنبه معاملات این محصول در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا انجام می شود. تمام دارندگان کد بورسی می توانند محصول عرضه شده در بورس کالا را خریداری کنند. کشاورزان جهت عرضه محصول خود در بورس، می توانند به انبارهای بورسی مراجعه کنند. محصول قابل عرضه در بورس، پسته فندقی است.

همزمان، دوره هایی اموزشی برای کارگزاری ها و همچنین فعالان بازار در خصوص معاملات گواهی سپرده و آتی پسته توسط بورس کالا طراحی شده و به صورت آنلاین برگزار می شود که برنامه زمانی ان در جدول زیر ارائه شده است.

دنیای زعفران انتظار دارد، معاملات پسته در بورس کالا با استقبال بهتری مواجه شود و نوسانات غیرطبیعی و سفته بازی های موجود در محصولات فعلی کمتر باشد. اخیرا قیمت زیره در بورس کالا به صورتی غیرقابل توضیح و تفسیر دچار ریزش و جهش متوالی می شود که تقریبا با هیچ منطقی سازگار نیست. درباره زعفران نیز، در برخی مقاطع شاهد چنین اتفاقاتی بودیم. اما انتظار می رود با توجه به وجود نرخ های جهانی معتبر در خصوص پسته، عمق بازار این محصول و بازیگران ان و تجربه کسب شده توسط بورس کالا، از این به بعد و مخصوصا درباره پسته شاهد مشکلاتی اینچنینی نباشیم.

دوره اموزشی معاملات پسته در بورس

به گزارش روابط عمومی بورس کالای ایران،حامد سلطانی نژاد دیروز، ضمن اعلام این خبر گفت: معاملات گواهی سپرده پسته از روز سه شنبه هفته جاری در حالی در بورس کالای ایران آغاز می شود که دو انبار پذیرش شده آماده تحویل محصول پسته از باغداران هستند. مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: از سه شنبه هفته جاری، نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی پسته فندقی طبیعی خندان ۳۲-۳۰ شرکت طلای سبز زرند در بورس کالای ایران گشایش می یابد و همزمان با فصل برداشت، آماده تحویل محصول از مشتریان و انجام معامله در بورس است.

راه اندای نماد سبزدانه، به زودی

سلطانی نژاد ادامه داد: نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی شرکت سبز دانه کویر نیز طی هفته گذشته در بورس فعال شده و آماده پذیرش محصول مشتریان شده است و انتظار می رود نماد معاملاتی این انبار نیز طی چند روز آینده گشایش یابد. وی اظهار کرد: دو انبار مذکور به عنوان نخستین انبارهای تحت کلید بورس در شهرستان های زرند و سیرجان پذیرش شده و آمادگی دارند محصول باغداران پسته کار را برای صدور گواهی سپرده کالایی طبق ضوابط و استانداردهای تعیین شده تحویل بگیرند.

پسته در بورس ؛ راه اندازی آتی هم در دستور کار است

سلطانی نژاد گفت: پیش بینی می شود با اوج گیری برداشت محصول در استان های پسته خیز، تعداد انبارهای بورسی پس از بررسی درخواست های ارایه شده به مرور افزایش یابد تا هم در سایر شهرستان های استان کرمان و هم در سایر استان های پسته خیز از جمله خراسان و سمنان امکان تحویل گیری محصول باغداران توسط انبارهای تحت کلید بورس فراهم شود. سلطانی نژاد در پایان اظهار کرد: بورس کالای ایران در راستای بهبود تجارت داخلی و صادراتی پسته به عنوان مهمترین محصول صادراتی کشور در بخش کشاورزی، پس از آغاز معاملات پسته در قالب گواهی سپرده کالایی طی هفته جاری، راه اندازی معاملات قراردادهای آتی پسته را در دستور کار دارد.

در رابطه با درج نمادهای پسته در بورس ، اینجا بیشتر بخوانید

عرضه پسته در بورس، تجربه موفق زعفران را تکرار می‌کند

همزمان رئیس هیات مدیره انجمن پسته ایران با اشاره به این که ورود پسته به بورس کالا معاملات این محصول را از نظر خرید و فروش و قیمت‌گذاری بهتر از گذشته خواهد کرد، گفت: عرضه بورسی پسته، تجربه موفق زعفران را تکرار می‌کند.

به گزارش تسنیم، هرچند بازار خریدو فروش پسته در کشور به سال‌های دور برمی‌گردد و بازار سنتی آن داغ است، اما با ورود این محصول جهانی به بورس کالا، مسیر جدیدی پیش روی تجار داخلی و خارجی قرار می گیرد. محمد صالحی، رئیس هیات مدیره انجمن پسته ایران به رونق معاملات پسته در بورس کالا و رفع محدودیت های داخلی و خارجی در تجارت این بازار امیدوار است. گفت و گوی کوتاه خبرنگار تسنیم با صالحی را در آستانه قرار گرفتن پسته بر تابلوی بورس کالا می خوانید.

* ورود پسته به بورس کالا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

موافق ورود پسته به بورس کالا هستم و معتقدم با این اتفاق معاملات پسته هم از نظر خرید و فروش و هم از نظر قیمت‌گذاری به‌صورت بهتری صورت گیرد. تجربه‌ای که در مورد زعفران هم صورت گرفت و به‌رغم مشکلاتی که بود اما این محصول خیلی سریع جای خود را در معاملات بورس باز کرد. در مورد پسته نیز موانعی همچون هزینه انبارداری یا سایز و کیفیت پسته مطرح است اما تجربه موفق عرضه بورسی زعفران نشان داده که این مشکلات در زمان کوتاه قابل‌حل است و به نظر می رسد در بازار پسته نیز شاهد ارتقای کیفیت بسته‌بندی و بهبود قیمت‌گذاری خواهیم بود.

 *به‌عنوان صادرکننده پسته، روش معاملات پسته در دنیا چطور است و آیا ما می توانیم از طریق بورس به حوزه صادرات ورود کنیم؟

بیشترین صادرات پسته در دنیا از سوی ایران، آمریکا و ترکیه است که بخشی از کار آن ها نیز به‌صورت سنتی است اما نکته مهم بازاریابی و استفاده از شیوه های مدرن و به روز آمریکا در بازار پسته است. سه شرکت بزرگ در آمریکا وجود دارد که در کشورهای مختلف نماینده دارند و در همان کشورها قرارداد می‌بندند و پسته را بارگیری می‌کنند. این روش آن‌ها از سیستم سنتی ما بهتر عمل می‌کند که در این میان بورس کالا می‌تواند دریچه‌ای جدید در تجارت پسته باشد و در امر قیمت‌گذاری کمک بیشتری به فروشندگان و خریداران داخلی و خارجی انجام دهد.

*فکر می‌کنید بورس کالا بتواند در زمان تحریم‌ها، کمک بیشتری در ورود ارز به کشور داشته باشد؟

بسیار امیدوار هستم. هم‌اکنون ما به‌سختی پول خود را وارد کشور می‌کنیم. بنده به‌عنوان یک تاجر ایرانی نمی‌توانم پول را از طریق کارت خودم دریافت کنم و باید یک شخص سومی پیدا شود تا حاضر باشد پول من را گرفته و حواله را به‌جای من به خریدار بدهد، این کار را بسیار مشکل کرده و همه‌چیز بر اساس اعتماد و اعتبار صورت می‌گیرد و متأسفانه هیچ قاعده و اصولی ندارد. انتظار ما این است که با ورود تجار و خریداران به بورس کالا به مرور اینگونه مشکلات حل شود تا ما بتوانیم معاملاتمان در خارج از کشور را به‌راحتی با شفافیت انجام دهیم. قطعاً استفاده از شفافیت بورس کالا در درازمدت به سود همه خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما