مرحله اول مطالبات زعفران کاران پرداخت شد؛ فقط 4 درصد!

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 7, 1398
  • اخبار
زعفران فاروج - مطالبات زعفران کاران

مرحله اول مطالبات زعفران کاران پرداخت شد؛ فقط 4 درصد!

30 تن زعفران خریداری شد، 12 میلیارد تومان پرداخت شد!

طبق اعلام مدیرعمل سازمان تعان روستایی، تاکنون بیش از 30 تن زعفران از کشاورزان در قالب طرح خرید حمایتی دریافت شده است و 12 میلیارد تومان از مطالبات زعفران کاران در قالب این طرح پرداخت شده است. به گفته وی این اولین مرحله پرداخت مطالبات زعفران کاران بوده است. گفتنی است خرید حمایتی زعفران دقیقا از یک ماه قبل (8 آبان) اغاز شده است.

طبق اعلام مدیر تعاون روستایی، 12 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است که معادل فقط 4 درصد از بهای زعفران خریداری شده (30 تن معادل 285 میلیارد تومان) است. گفتنی است در سال 96 حدود 7 تن زعفران در قالب این طرح خریداری شده بود. این طرح تا انتهای اذر ادامه دارد.

به گزارش دنیای زعفران، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در مرحله اول، حدود ۱۲۰ میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان بابت خرید زعفران به نرخ‌های مصوب وزارت جهاد کشاورزی پرداخت شده است.

30 تن خرید شد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» افزود: در راستای ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر خرید حمایتی زعفران از کشاورزان استان‌های خراسان رضوی و جنوبی که با هدف جلوگیری از افت قیمت و ضرر و زیان تولیدکنندگان زعفران انجام شده تکنون بالغ بر ۳۰ تن زعفران از کشاورزان، توسط شبکه تعاونی‌های روستایی خریداری شده است.

 شیرزاد با اشاره به اینکه کشور ایران حائز رتبه اول و دارای مزیت مطلق در تولید زعفران جهان به حساب می‌آید، تاکید کرد: به طور طبیعی و بر اساس شاخص‌های تنظیم بازاری، کشور ایران می‌بایست مرجع اصلی تعیین قیمت این محصول در بازارهای دنیا باشد.

ثبات در بازارهای جهانی، افت قیمت در بازار داخلی

وی  اضافه کرد: در اوایل ماه گذشته علی‌رغم ثبات نسبی در بازارهای جهانی، شاهد رقابت غیرحرفه‌ای و کاهش تصنعی نرخ خرید زعفران توسط برخی دلالان داخلی و تجار فعال در صادرات این محصول و در نهایت روند شدید نزولی قیمت زعفران در کشور بوده‌ایم.

 این مقام مسئول در ارتباط با اهمیت ورود هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی و وزارت جهادکشاورزی به منظور تعدیل بازار زعفران تصریح کرد: تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت متبوع و سازمان مرکزی تعاون روستایی علاوه بر جلوگیری از سودجویی دلالان و تجار بین‌المللی و ضرر و زیان تولیدکنندگان زعفران، از افت فاحش نرخ جهانی این محصول نیز جلوگیری می کند.

وی اظهار امیدواری کرد که با تداوم اقدامات برنامه‌ریزی شده، ضمن تثبیت مبنای قیمتی مناسب برای معاملات آتی زعفران در بازارهای بین‌المللی، زمینه افزایش ارزآوری صادرات این محصول استراتژیک کشور فراهم شود.

درباره جزئیات این طرح، نحوه و قیمت خرید و نحوه پرداخت مطالبات زعفران کاران ، اینجا بیشتر بخوانید.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: حجم خرید زعفران به 60 تن رسید/ واریز پول کشاورزان به 50 درصد | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید