• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • رشد ۴ درصدی صادرات طلای سرخ/ میری: انتظار می‌رود اتفاق خوبی در حوزه قیمت رخ دهد

رشد ۴ درصدی صادرات طلای سرخ/ میری: انتظار می‌رود اتفاق خوبی در حوزه قیمت رخ دهد

  • توسط دنیای زعفران
  • شهریور 15, 1399
  • اخبار
تعیین قیمت خرید حمایتی زعفران - انبار زعفران تعاون روستایی مشهد - قیمت حمایتی زعفران در سال 1401 - مزایده زعفران تعاون روستایی

رشد ۴ درصدی صادرات طلای سرخ

میری: انتظار می‌رود اتفاق خوبی در حوزه قیمت رخ دهد

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ضمن اشاره به افت صادرات زعفران در ماه های فروردین و اردیبهشت، توضیح داد که طبق امار گمرک در 5 ماهه اول امسال صادرات 4 درصد نسبت به سال قبل رشد کرده است. گفتنی است در خردادماه روند صادرات بهبود یافته است و روند صعودی در ماه های بعد هم ادامه داشت. به نحوی که میزان صادرات در تیرماه 50 درصد بیشتر از تیرماه سال 98 بود. به نظر میرسد در مردادماه نیز صادرات به نحو مناسبی صعودی بوده است که کاهش ماه های اول سال را جبران کرده است.

میری در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: با توجه به نزدیک شدن به آستانه فصل برداشت انتظار می‌رود اتفاق خوبی در حوزه قیمت رخ دهد چرا که قیمت‌های فعلی مقرون به صرفه نیست و کشاورزان نسبت به آن گلایه‌مند هستند.

 

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت طلای سرخ طی ۲ ماه اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۶ میلیون تومان و حداکثر ۱۲ میلیون تومان است.

قیمت زعفران سنخیتی با هزینه‌های تولید ندارد

او افزود: با توجه به آنکه تا آغاز فصل برداشت زعفران زمان زیادی باقی نمانده است، خریداران خارجی ترجیح می‌دهند که محصول نو خریداری کنند که بدین ترتیب احتمال کاهش صادرات دور از انتظار نیست.

میری ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی صادرات، مقداری محصول روی دست کشاورزان باقی مانده است که انتظار می‌رود با افزایش صادرات، از این میزان کاسته شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره آینده تولید محصول بیان کرد: با وجود آنکه تولید زعفران برخلاف سایر محصولات زیر زمینی است، از این رو تا پایان فصل برداشت نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به بازار داشت. هر چند به سبب وضعیت جوی مناسب در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، تولید کاهشی نخواهد بود.

انتظار می‌رود اتفاق خوبی در حوزه قیمت رخ دهد

او با بیان اینکه هزینه‌های تولید سنخیتی با نرخ فروش محصولات ندارد، گفت: با توجه به نزدیک شدن به آستانه فصل برداشت انتظار می‌رود اتفاق خوبی در حوزه قیمت رخ دهد چرا که قیمت‌های فعلی مقرون به صرفه نیست و کشاورزان نسبت به آن گلایه‌مند هستند.

این مقام مسئول با تاکید بر توسعه صادرات زعفران بیان کرد: با وجود افزایش ارزآوری و اشتغالزایی ناشی از صادرات زعفران انتظار می‌رود که بانک مرکزی در بازگشت ارز حاصل از صادرات تجدید نظر کند چرا که صادرکنندگان برای بازگشت ارز به سامانه نیما ناگریزند که هر دلار را ۳ تا ۴ هزار تومان پایین‌تر بفروشند که با این وجود امکان رقابت با قاچاقچیان وجود ندارد چرا که آن‌ها ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار ارزانتر زعفران را عرضه می‌کنند.

میری در پایان با بیان اینکه صادرات زعفران طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت کاهشی بوده است، تصریح کرد: بنابر آمار ۵ ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد رشد داشته است، درحالیکه با رفع مشکلات بازگشت ارز این میزان ۴۰ درصد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید