• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • میری:صادرات زعفران صعودی است/ افزایش ۳درصدی قیمت طلای سرخ/ لزوم تلاش برای حذف عوارض صادراتی

میری:صادرات زعفران صعودی است/ افزایش ۳درصدی قیمت طلای سرخ/ لزوم تلاش برای حذف عوارض صادراتی

  • توسط دنیای زعفران
  • دی 13, 1399
  • اخبار
میری رئیس صنف فروشندگان زعفران - عوارض صادراتی زعفران

میری با اشاره به رشد صادرات و بهبود عرضه خبر داد

صادرات زعفران صعودی است/ افزایش ۳درصدی قیمت طلای سرخ/ لزوم تلاش برای حذف عوارض صادراتی زعفران

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در مصاحبه ای که امروز 13 دیماه منتشر شده از رشد مختصر قیمت زعفران با وجود گسترش عرضه خبر داده و ضمن اشاره به رشد صادرات گفته است: همزمان با پیک عرضه، قیمت زعفران نسبت به هفته گذشته ۲ تا ۳ درصد رشد داشته است. وی از لزوم حذف عوارض صادراتی زعفران هم گفته است.

میری در حمایت از کشاورزان هم گفت که قیمت فعلی زعفران به صرفه نیست و در خصوص مشکلات صادرات هم تصریح کرد: با رفع موانع صادرات از جمله حذف تعرفه بالای صادراتی و مشکلات بازگشت ارز به کشور، مسئله قاچاق زعفران به علت شفافیت حل می‌شود.

منظور میری از حذف عوارض صادراتی زعفران  تلاش و رایزنی با کشورهای مختلف برای حذف تعرفه واردات زعفران از ایران است.

افزایش 2 تا 3 درصدی قیمت زعفران؛ قیمت ها 7.7 تا 14.5 میلیون تومان

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران، از رشد قیمت زعفران خبر داد و گفت: همزمان با پیک عرضه، قیمت زعفران نسبت به هفته گذشته ۲ تا ۳ درصد رشد داشته است.

او با اشاره به اینکه بازار داخلی زعفران در رکود به سر می‌برد، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی خانوار و تعطیلی نسبی صنوف، تقاضای چندانی برای خرید زعفران در بازار داخل نیست.

میری حداقل قیمت هر کیلو طلای سرخ را ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت فعلی هر مثقال زعفران از ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان است.

رشد صادرات زعفران در 8 ماهه اول امسال

نایب رئیس شورای ملی زعفران از رشد صادرات زعفران خبر داد و افزود: بنابر آمار ۸ ماهه گمرک بیش از ۱۹۱ هزار تن صادرات به بازار‌های هدف صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته است.

او ادامه داد: با توجه به تعطیلات ژانویه، طبق روال معمول، تجار سفارشات خود را بعد از تعطیلات انجام‌ می‌دهند که انتظار می‌رود در بازار زعفران تاثیری نگذارد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به گلایه‌مندی کشاورزان از نرخ پایین محصول زعفران بیان کرد: بنابر پیگیری‌های مکرر و قول‌هایی که داده شده، انتظار می‌رود مشکلات بازگشت ارز و موانع پیش روی صادرات مرتفع شود تا با رونق صادرات، قیمت زعفران به نرخ واقعی خود برسد.

حذف تعرفه بالای صادرات راهی برای پایان دادن به قاچاق

میری با انتقاد از تعرفه بالای صادرات به چین و هند گفت: از وزارت امورخارجه و مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم که تعرفه عوارض صادرات به هند و چین را لغو کنند، چرا که تعرفه بالای صادرات به این کشور‌ها موجب شده هنک کنگ و ویتنام عمده زعفران ایران را خریداری کنند و از آنجا که مصرف کننده نیستند، به صورت قاچاق به کشور‌های چین و هند مجدد صادر کنند، در حالی که با حذف تعرفه عوارض امکان افزایش صادرات به کشور‌های چین و هند به عنوان مصرف کننده سنتی زعفران وجود دارد که در نتیجه افزایش صادرات و رسیدن محصول به نرخ واقعی، رضایت کشاورز را در بردارد.

قیمت کنونی زعفران مقرون به صرفه نیست

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت کنونی زعفران مقرون به صرفه نیست، بیان کرد: اگر تدابیری برای کشت این محصول نشود، دیگر شاهد افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی همه ساله سطح زیر کشت نخواهیم بود.

او با بیان اینکه ورود زعفران به کشور افغانستان ممنوع است، گفت: در حال حاضر قیمت زعفران به حدی برای دلال و عوامل واسطه جذابیت دارد که از مسیرقانونی و غیرقانونی به افغانستان و دیگر کشور‌ها همچون چین و آمریکا که به علت تعرفه بالا یا شرایط تحریم امکان مبادله تجاری وجود ندارد، صادر می‌شود.

میری در پایان تصریح کرد: با رفع موانع صادرات از جمله حذف تعرفه بالای صادراتی و مشکلات بازگشت ارز به کشور، مسئله قاچاق زعفران به علت شفافیت حل می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید