• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • اوسک چیست و در چه مرحله ای است؟؛ فعلا یک سازمان مردم نهادِ در حال ثبت!

اوسک چیست و در چه مرحله ای است؟؛ فعلا یک سازمان مردم نهادِ در حال ثبت!

  • توسط دنیای زعفران
  • اسفند 21, 1399
  • اخبار
3 - گل زعفران - خرید و فروش

اوسک چیست و در چه مرحله ای است؟

مصطفوی نژاد: اوسک یک سازمان مردم نهادِ در حال ثبت در وزارت کشور ایران است!

در حالیکه روز شنبه این هفته مصطفوی، مدیرعامل یکی از شرکت های زعفرانی کشور اعلام کرده بود که 26 تن زعفران تعاونی توسط سازمان جهانی اوسک خریداری شده است، ایشان امروز چهارشنبه در مصاحبه دیگری توضیح داد که این سازمان هنوز ثبت نشده و و صرفا به عنوان یک سازمان مردم نهاد در حال ثبت است. در این شرایط برای بسیاری این سال ایجاد شده که اوسک چیست؟ و چه خاصیتی دارد؟

اینجا بیشتر بخوانید: شنبه 16 اسفند 1399، اوسک چیست؟ و چه کرد؟ احسان مصطفوی در گفتگو با ایلنا از خرید بیش از ۴۶تن زعفران که از سال گذشته در انبارهای دولتی ذخیره شده بود، #توسط_سازمان_جهانی_زعفران اوسک خبر داد.

اما او امروز چهارشنبه  20 اسفند در گفتگو با فارس، در مورد این که آیا ایده تشکیل سازمان اوسک در جایی ثبت شده است گفت: فعلا به عنوان یک سازمان مردم نهاد یا ان جی او در وزارت کشور در حال ثبت است و مرحله بعدی این است که این ایده را به ثبت جهانی هم برسانیم.

دنیای زعفران: سوال: 46 تن زعفران توسط یک سازمانِ مردم-نهادِ در حال ثبت خریداری شده است؟

در ادامه مشروح خبر اظهارات روز چهارشنبه مصطفوی را میخوانیم:

سید احسان مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: من پیشنهادی داده‌ام که سازمانی شبیه اوپک باید تشکیل شود که برای کشورهای تولیدکننده و صادرکننده زعفران باشد و اسم آن را اوسک (osec) پیشنهاد کرده‌ام که باید این سازمان تشکیل شود.

پیشنهاد یک برند برای زعفران ایرانی

وی در مورد آیا زعفران ایران با برند و بسته‌بندی ایرانی صادر می‌شود یا این که در بسته‌های چند کیلویی انجام می‌شود، گفت: برای صادرات زعفران ایرانی بسته‌های نیم کیلویی و نیز بسته‌های کوچک‌تر نیم‌گرمی و دو گرمی با برند و نام ایرانی صادر می‌شود. در زمینه برندسازی یا نام تجاری برای صادرات زعفران پیشنهاد کرده‌ایم برند سافارکس safarex که برگرفته از کلمات زعفران، مزرعه و صادرات است و هر کشاورز به عنوان یک صادرکننده در این تعریف شناخته می‌شود و ارزش افزوده صادرات زعفران باید نصیب کشاورز شود.

وی ادامه داد: زعفران ایرانی به 64 کشور جهان صادر می‌شود، حجم صادرات از نظر وزنی 280 تن در سال و از نظر ارزشی 450 میلیون دلار است و برای نام تجاری برای کشاورزان ایرانی در تلاش هستیم.

اگر اوسم تشکیل شود …

مصطفوی گفت: اگر سازمان اوسک تشکیل شود، نخواهد گذاشت زعفران ایرانی از کف ایران خارج شود، همان طور که قبلا زیره، پسته، فرش و خاویار ایرانی از دست ما خارج شد. این محصولات در ایران تولید می‌شدند، اما الان زیره به نام ترکیه، فرش به نام هند، ابریشم به نام چین و پسته به نام آمریکا شناخته شده است، اما اگر اوسک تشکیل شود نخواهد گذاشت اصالت ایرانی طلای سرخ یعنی زعفران از دست برود، چون همه کشاورزان را به عنوان صادرکننده و صاحب برند تبدیل خواهد کرد.

سامانه ای که تمامی مشکلات را حل می کند

وی گفت: ما الان 11 هزار کشاورز در بانک اطلاعاتی خود داریم، 2800 کشاورز آموزش دیده‌اند و این 11 هزار کشاورز محصولات خود را صادر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که به نام آنها خواهد بود و در این سامانه تمامی مشکلات تولید زعفران را می‌گویند و کارشناسان ما آن مشکلات را برطرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

مصطفوی در پاسخ به این پرسش که زعفران در کجاهای کشور کاشته می‌شود، گفت: الان در همه کشور زعفران کاشته می‌شود؛ یکی از کارهای مدیریت ما کاشت زعفران در کل کشور است.

پیشنهاد کشت زعفران ارگانیک در برخی پادگان ها

این صادرکننده زعفران در مورد این که سازمان بسیج چه کمکی به آنها انجام داده است که در نمایشگاه اولین رویداد تا ثریا حضور پیدا کرده‌اند گفت: ما به مسؤولان بسیج پیشنهاد داده‌ایم در برخی از پادگان‌ها و مراکز نظامی که زمین قابل توجهی دارند،‌ زمین و نیروی سرباز به ما بدهند و ما زعفران ارگانیک در آنجاها بکاریم. به سربازان آموزش می‌دهیم و حتی برای آنها گواهی اوسک هم می‌دهیم و سازمان فنی حرفه‌ای هم این گواهی ما را تأیید می‌کند.

ایده اوسک در حال ثبت است؛ به عنوان سازمان مردم نهاد!

مصطفوی در مورد این که آیا ایده تشکیل سازمان اوسک در جایی ثبت شده است گفت: فعلا به عنوان یک سازمان مردم نهاد یا ان جی او در وزارت کشور در حال ثبت است و مرحله بعدی این است که این ایده را به ثبت جهانی هم برسانیم.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید