• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • اظهارات خاص حسینی در خصوص صادرات و اثر خشکسالی بر تولید زعفران

اظهارات خاص حسینی در خصوص صادرات و اثر خشکسالی بر تولید زعفران

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 2, 1400
  • اخبار
حسینی درباره احتمال کاهش قیمت زعفران تا فصل برداشت 99

اظهارات حسینی در خصوص صادرات و اثر خشکسالی بر تولید زعفران

روال عادی صادرات و بی تاثیری خشکسالی بر تولید زعفران

حسینی، عضو شورای ملی زعفران، در مصاحبه ای مدعی شده است که روند صادرات روال طبیعی دارد. وی همچنین درباره میزان تولید و اثر خشکسالی بر تولید زعفران گفته است: با توجه به آنکه زعفران گیاهی کم آب است که نیاز آبی فراوانی ندارد، از این رو خشکسالی و کمبود بارش تاثیر چندانی بر میزان تولید نخواهد داشت.

این در حالی است که بسیاری از افراد معتقدند خشکسالی در کنار قیمت پایین زعفران باعث شده است بسیاری از کشاورزان آبیاری نهایی زعفران موسوم به زردآب را در ابتدای سال جاری انجام ندهند. این آبیاری باعث تقویت غذاسازی در پیاز و بهبود باردهی زمین در سال زراعی بعدی می شود. در ادامه مشورح اظهارات آقای حسینی را میخوانیم.

تاثیر ناچیز خشکسالی بر کاهش تولید زعفران

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ علی حسینی عضو شورای ملی زعفران درباره وضعیت بازار و صادرات و اثر خشکسالی بر تولید زعفران، با اشاره به روند عادی بازار زعفران در داخل اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که صادرات زعفران به روال عادی خود ادامه می‌دهد و همواره نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

او افزود: با توجه به آنکه زعفران گیاهی کم آب است که نیاز آبی فراوانی ندارد، از این رو خشکسالی و کمبود بارش تاثیر چندانی بر میزان تولید نخواهد داشت.

حسینی در واکنش به اظهار نظر برخی کارشناسان‌ مبنی بر کاهش محسوس تولید زعفران ناشی از شرایط خشکسالی و کم آبی بیان کرد: گرچه خشکسالی و کم آبی در سال زراعی، تاثیر منفی بر تولید می‌گذارد، اما این امر بدان‌ معنا نیست که کشاورز رغبتی به کشت و آبیاری نداشته باشد.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد کشاورزان زعفران کار حداکثر یک هکتار زمین دارند که تحت هر شرایطی به تولید ادامه می‌دهند و به عبارت دیگر این کشاورزان خرده مالک از بهره برداران قدیمی این صنعت هستند، اما بخش دیگر افرادی هستند که در حاشیه شهرها با اجاره کردن زمین و آب به امر تولید می‌پردازند و همواره به دنبال منافع خود هستند، امسال هم به خاطر شرایط خشکسالی و کم آبی اقدام به کشت نکردند.

نمی توان میزان کاهش تولید و اثر خشکسالی بر کاهش تولید زعفران را پیش بینی کرد

او با بیان اینکه برآورد دقیقی از افت تولید زعفران ناشی از شرایط خشکسالی و کم بارشی نمی‌توان داشت، گفت: با توجه به آغاز برداشت زعفران از اوایل آبان، از الان‌ نمی‌توان همانند گندم و جو پیش بینی کرد که چند درصد افت تولید ناشی از شرایط خشکسالی و کم بارشی خواهیم داشت چرا که در فصل پاییز با بارش باران، آب به زمین داده می‌شود و مشکلی از این حیث وجود ندارد.

حسینی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی پیاز زعفران خواب است، افزود: برآورد کاهش تولید زعفران نسبت به سال قبل امری اشتباه است چرا که حدود ۳ ماه دیگر به فصل برداشت زمان باقی است و از الان نمی‌توان پیش بینی کرد که به علت گرما، کاهش بارش و عدم آبیاری زمین چند درصد افت تولید خواهیم داشت.

رشد هزینه ها و ثبات قیمت ها در بازار زعفران

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: علی رغم افزایش هزینه‌های تولید، قیمت زعفران نسبت به ۲ سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است.

او در پایان با بیان اینکه کشاورزان رکن اصلی در اشتغال‌زایی روستایی هستند، تصریح کرد: با توجه به آنکه عمده اشتغال در بخش کشاورزی  است، اما قیمت محصول به رغم هزینه‌های بالای تولید تغییری نداشته است که با استمرار این روند و ناامیدی روستاییان، اشتغال دچار آسیب می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید