تخمین افت 35 تا 45 درصدی میزان تولید زعفران در سال 1400

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 7, 1400
  • اخبار
میزان تولید زعفران در سال 1400

برآورد رئیس جهاد کشاورزی از میزان کاهش تولید زعفران

تخمین افت 35 تا 45 درصدی میزان تولید زعفران در سال 1400

اورانی، رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی، ضمن اشاره به کاهش 5 هزار هکتاری کشت زعفران در این استان گفت که میزان کاهش تولید زعفران در سال 1400 در این استان بین ۳۵ تا ۴۵ درصد نسبت به پارسال برآورد شده است.

پیشتر ساربان معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان رضوی میزان کاهش تولید زعفران در سال 1400 را 35 درصد تخمین زده بود.

میری: قیمت زعفران 23 تا 35 میلیون تومان است

نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: حداقل نرخ هر کیلوگرم زعفران ۲۳۰ میلیون و حداکثر آن ۳۵۰ میلیون ریال است.

غلامرضا میری روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره قیمت و میزان کاهش تولید زعفران در سال 1400 افزود: تعیین حداقل و حداکثر قیمت زعفران به کیفیت محصول بستگی دارد.

وی همچنین حداقل قیمت خرید هر سه کیلوگرم گل زعفران از کشاورز را ۹ میلیون ریال اعلام و بیان کرد: حداکثر قیمت همین میزان گل زعفران نیز ۱۱ میلیون ریال است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران ادامه داد: هم‌اینک تقاضا برای خرید گل زعفران در بازار کاهش یافته است زیرا تقاضا بیشتر بر خرید زعفران پاک شده تمرکز دارد.

وی گفت: علت این گرایش آن است که تاکنون عمده عملیات جداسازی زعفران از گل انجام شده و مقدار اندکی از گل زعفران باقیمانده است.

میری افزود: آذر ماه پارسال حداقل قیمت هر کیلوگرم زعفران ۷۰ میلیون ریال، حداکثر این قیمت ۱۷۰ میلیون ریال و قیمت آن در پایان فصل برداشت هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال بود.

خشکسالی و ثبات قیمت علت اصلی کاهش تولید زعفران

وی دلیل اصلی افزایش نرخ زعفران در سال جاری را کاهش تولید این محصول در کشور اعلام و بیان کرد: تداوم خشکسالی و کمبود بارندگی موجب کاهش محسوس تولید زعفران در مزارع خراسان رضوی و دیگر استانهای کشور شد.

نایب رییس شورای ملی زعفران ادامه داد: ارائه آمار دقیق از تولید امسال زعفران ایران پس از پایان عملیات برداشت این محصول میسر است.

وی همچنین به کاهش انگیزه تولید در میان زعفرانکاران بخاطر قیمت اندک پارسال اشاره کرد و گفت: این امر نیز یکی دیگر از دلایل کاهش تولید امسال این محصول می‌باشد.

فرشید منوچهری دبیر شورای ملی زعفران نیز پیش از این متوسط برداشت زعفران از هر هکتار را بین ۳.۲ تا ۳.۵ کیلوگرم اعلام کرد و گفت: با ارائه آموزشهای مناسب به کشاورزان و اجرای طرحهای به‌زراعی برداشت این محصول به میزان ۶ تا هشت کیلوگرم در هکتار نیز میسر است.

کاهش 5 هزار هکتاری کشت زعفران

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز پیش از این به کاهش ۲۰۰ هزار و ۷۰۰ هکتاری سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در این استان ظرف ۲۰ سال اخیر اشاره و بیان کرد: ۵۶ هزار هکتار از این کاهش سطح زیرکشت مربوط به زعفران است.

محمدرضا اورانی افزود: سطح زیرکشت زعفران ظرف ۲ سال گذشته در این استان با پنج هزار هکتار کاهش به ۹۰ هزار هکتار رسیده است زیرا با توجه به تداوم خشکسالی و افزایش هزینه‌های تولید، کشت زعفران فاقد صرفه اقتصادی برای کشاورزان است.

میزان کاهش تولید 35 تا 45 درصد برآورد می شود

وی همچنین به کشت امسال زعفران در سطح ۹۱ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: کاهش تولید این محصول برای امسال در این استان بین ۳۵ تا ۴۵ درصد نسبت به پارسال برآورد شده است.

حجم معمول برداشت زعفران از مزارع این محصول در ایران طی سالهای پیش سالانه ۲۰۰ تن بود که ۷۸ درصد آن حاصل تلاش زعفرانکاران در خراسان رضوی بوده است.

آماری از اقتصاد زعفران

بیشترین زعفران جهان با سه هزار سال سابقه در شهرستانهای تربت‌حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه‌ولات در جنوب خراسان رضوی تولید می‌شود.

سال ۱۳۹۳ از ۷۰ هزار هکتار مزرعه زیرکشت زعفران در این خطه ۱۷۱ تن محصول برداشت شد. این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۱۸۷ تن زعفران با ارزش صادراتی ۲۶۴ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۴ به میزان ۶۰ درصد از نظر وزن و ۶۵ درصد از نظر ارزش افزایش داشت.

خراسان رضوی تا چند سال پیش بطور متوسط سالانه شاهد افزایش پنج هزار هکتار سطح زیرکشت زعفران با بازده تولید چهار تا پنج کیلوگرم محصول در هر هکتار بود اما تداوم خشکسالی باعث توقف این روند و حتی کاهش آن شد.

۱۳۸ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه کشت و تولید زعفران فعالیت دارند. همچنین ۸۰۰ هزار نفر در این استان بطور مستقیم درگیر امور مربوط به کشت، تولید و برداشت زعفران هستند.

قبلی «
بعدی »

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید