رونق بازار داخلی زعفران/ علت افت صادرات چه بود؟

  • توسط دنیای زعفران
  • فروردین 16, 1401
  • اخبار
میری صادرات زعفران - رونق بازار داخلی زعفران

میری مطرح کرد:

رونق بازار داخلی زعفران و افت صادرات

علت افت صادرات طلای سرخ چه بود؟

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ضمن اشاره به ورود  میلیونی زائران به مشهد و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان از افزایش مصرف زعفران و رونق بازار داخلی زعفران خبر داد و درباره علت افت صادرات هم گفت:  بعد از دی و بهمن‌ ماه سال گذشته چین اجازه واردات زعفران را با استفاده از کدهای ریجستری داد و بعد از آن به صورت مستقیم زعفران به چین صادر شد. این مسائل باعث ایجاد اختلالاتی در روند صادرات شد.

روق بازار داخلی زعفران

غلامرضا میری در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با وضعیت بازار فروش زعفران اظهار کرد: با توجه به ورود زائران به مشهد بازار داخلی فروش زعفران از وضعیت خوبی برخوردار بود ولی صادرات همچنان دچار روند کاهشی است. در دی ماه سال گذشته نسبت به دی ماه سال ۹۹، ۵۷ درصد کاهش صادرات و در بهمن‌ ماه ۳۸ درصد کاهش در زمینه صادرات زعفران داشتیم که این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.

علت افت صادرات طلای سرخ

وی در رابطه با دلایل کاهش صادرات زعفران بیان کرد: یکی از دلایل کاهش روند صادرات زعفران این است که در آن برهه زمانی یعنی قبل از دی و بهمن سال ۱۴۰۰ زعفران به صورت مستقیم به چین صادر نمی‌شد بلکه زعفران را به کشورهای همجوار چین مانند ویتنام و تایلند صادر می‌کردیم و از آن کشورها به صورت قاچاق وارد چین می‌شد. بعد از دی و بهمن‌ ماه سال گذشته چین اجازه واردات زعفران را با استفاده از کدهای ریجستری داد و بعد از آن به صورت مستقیم زعفران به چین صادر شد. این مسائل باعث ایجاد اختلالاتی در روند صادرات شد.

وضعیت بازار داخلی زعفران و مسیر قیمت ها

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران با تاکید بر اینکه عرضه و تقاضا قیمت زعفران را مشخص خواهد کرد، بیان کرد: مصرف زعفران در ماه رمضان افزایش پیدا خواهد کرد. به طور کلی قیمت این محصول به عرضه و تقاضای آن بستگی دارد. اگر عرضه بیشتر باشد، مسلما افزایش قیمتی نخواهیم داشت اما اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، حتما با افزایش قیمت مواجه خواهیم بود.

شعار سال و زعفران

میری در خصوص شعار سال با عنوان تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین و تاثیر آن بر صنعت زعفران عنوان کرد: باید شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید فرآورده‌های جانبی زعفران و به بخش صنعت این محصول ورود پیدا کنند زیرا در حال حاضر صنعتی در رابطه با زعفران وجود ندارد و معمولا زعفران‌هایی که خریداری می‌شود، روی آن‌ تا حد کمی فرآوری انجام و صادر می‌شود.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اضافه کرد: اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه صنایع تبدیلی موجب می‌شود که بتوان مانند کشورهای آلمان و آمریکا محصولات فراوری شده زعفران در صنایع غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار داد. اگر ما نیز بتوانیم این اقدامات را انجام دهیم، مطمئنا می‌توانیم در زمینه اشتغال‌زایی و ارزش افزوده موفق عمل کنیم. همچنین با ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش فراوری زعفران نیازی نیست زعفران را به صورت خام صادر کنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید