هشدار مدیرکل استاندارد تهران در خصوص رواج زعفران تقلبی

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 11, 1401
  • اخبار

مدیرکل استاندارد استان تهران ضمن ابراز نگرانی از رواج زعفران‌ تقلبی آسیاب‌شده و اثرات آن بر ایجاد سرطان، از شهروندان خواست تا با توجه به شروع ایام عزاداری محرم و توزیع نذورات، از مصرف زعفران‌های آسیاب‌ شده جدا خودداری کنند.

دنیای زعفران- از اداره‌کل استاندارد استان تهران، «عباس نوری» در خصوص رواج نوعی زعفران تقلبی  در بازار و احتمال سرطان زا بودن رنگ های مصنوعی بکاررفته در آن،  توضیح داد: این نوع زعفران تقلبی که اساساً زعفران نیست، از مخلوط پودر قند با رنگ‌های مصنوعی و اضافه کردن اسانس زعفران، طعم، رنگ تشکیل شده و عطر زعفران دارد که به‌عنوان زعفران آسیاب‌شده در بسته بندی‌های فاقد موارد نشانه‌گذاری عرضه می‌شود و می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

رنگ های مصنوعی خطر ابتلا به سرطان را گسترش می دهد

وی با بیان اینکه مصرف رنگ‌های مصنوعی در زعفران تقلبی برای سلامتی عاری از خطر نیست، افزود: برخـی از عـوارض ایـن رنگ‌هـا شـامل اثـرات سـرطان‌زایـی، تضعیـف سیسـتم ایمنـی، ایجـاد آلـرژی و کهیـر، اختـلالات رفتـاری و بیـش‌فعالـی در کـودکان، آســیب‌هــای جــدی کبــدی و اختــلال در متابولیســم  و آســم است.

تفاوت‌های زعفران تازه با تقلبی

از رنگ های مصنوعی جهت بهبود رنگ زعفران استفاده می کنند

مدیرکل استاندارد استان تهران توصیه‌کرد: زعفران تقلبی می تواند به ابتلا به سرطان دامن بزند ؛ لذا مردم از خرید زعفران‌های تقلبی خودداری کرده و از فرآورده‌های بسته‌بندی شده، دارای نشان استاندارد ملی ایران و کد ردیابی ۱۰ رقمی که قابلیت استعلام از سامانه پیامکی ۱۵۱۷ را داراست، استفاده کنند.

افزودن رنــگ‌هــای مصنوعــی بــه زعفــران به‌منظور افزایــش قــدرت رنگــی آنهــا است کــه معمــول‌تریــن ایــن رنــگ هــا شــامل تارترازیــن، سان ست یلو،کینولین یلو، کارموزین و غیره است؛ این گونه رنگ‌های سنتتیک برای رنگ آمیزی مواد ناخالص افزوده شده به زعفران  و همسان‌سازی مواد ناخالص از نظر رنگ ظاهری با زعفران اصل و تولید زعفران تقلبی است.

 

بیشتر بخوانید:

آمار صادرات زعفران در بهار 1401 و نگرانی های تحلیلی

قاچاق زعفران صدای اعتراض وزیر کشاورزی افغانستان را نیز درآورد !

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: براده آهن در زعفران + فیلم | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید