قرارداد 300 میلیون دلاری برای صادرات زعفران به قطر

  • توسط دنیای زعفران
  • شهریور 28, 1401
  • اخبار
قرارداد زعفرانی با قطر

قرارداد 300 میلیون دلاری برای صادرات زعفران به قطر

دفتر وزارت خارجه ایران در قطر یک قرارداد تجاری زعفران به ارزش 300 میلیون دلار و مقدار 200 تن طلای سرخ را به امضا رسانید. معلوم نیست یک قرارداد نهایی است یا یک تفاهمنامه برای همکاری های و قراردادهای بعدی برای صادرات زعفران به قطر.

به گزارش دنیای زعفران، صادرات زعفران به قطر در آستانه جام جهانی و حضور گردشگران ورزشی از اقسانقاط جهان در این کشور می تواند یک فرصت برای گسترش بازار زعفران و شناساندن زعفران به جهان باشد. البته واضح است که یکباره یک بازار جدید 200 تنی برای زعفران ایجاد نشده است بلکه یک مسیر جدید ترسیم شده است که می تواند برای زعفران مفید باشد.

به گزارش ایرنا، دفتر وزارت خارجه ایران در قطر در فاصله چند ماه تا آغاز جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، بزرگترین قرارداد تجاری در حوزه زعفران را بین ایران و قطر و با حضور شخصیت های سیاسی و اقتصادی دو کشور به امضا رسانید.

قرارداد صادرات زعفران به قطر

چنانچه در تصویر پیداست این قرارداد توسط سیدحسام مصطفوی نژاد در حال امضاست؛ کسی که به همراه برادرش در سالهای اخیر بسیار پرخبر و پرکار بوده اند و در انجام کارهای رسانه ای نیز چیزی کم نگذاشته اند…؛ چنانچه در موضوعاتی مثل اوسک پروپاگاندای رسانه ای آنها چندین برابر واقعیت ها و اقدامات آنها بود!

برپایه این گزارش، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر با «علی بن احمد الکواری» وزیر دارایی قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که برخی از مقامات و بازرگانان دو کشور، حضور داشتند وزیر دارایی قطر بر حمایت قطر از مراودات تجاری با ایران تاکید کرد و افزود: قطر آماده است تا با جمهوری اسلامی ایران در زمینه فرآوری زعفران طبق استاندارد های جهانی همکاری کند.

سفیر کشورمان نیز ابراز امیدواری کرد که بتوان روابط اقتصادی را در سطح روابط سیاسی دو کشور ارتقاء بخشید.

در ادامه این جلسه، قرارداد تجاری برای انتقال و فرآوری ۲۰۰ تن زعفران ایران با ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار بین بازرگانان  ایران و قطر منعقد شد.

مشخص نیست که این قرارداد جهت فروش و صادرات زعفران به قطر است یا همکاری طرفین برای فرآوری و فروش محصول حاصله در بازارهای جهانی؟

با امضای این قرارداد که بزرگترین قرارداد تجاری انتقال زعفران در جهان محسوب می شود، ضمن تثبیت جایگاه ایران به عنوان قطب نخست تولید و  عرضه زعفران در جهان، گام بلندی در جهت نزدیکتر کردن قیمت زعفران ایران به قیمت بازارهای جهانی برداشته خواهد شد.

بر اساس این قرارداد، نخستین محموله زعفران ایران در اول اکتبر ۲۰۲۲ (حدود 10 مهر 1401) به قطر ارسال خواهد شد.

کارشناسان معتقدند این قرارداد که در نوع خود بی نظیر است، می‌تواند با اثرگذاری مثبت بر بازار زعفران داخلی، از خام فروشی زعفران جلوگیری کرده و با ایجاد ارزش افزوده و بازارهای جدید و بین المللی برای عرضه زعفران ایران، این نوید را به کشاورزان و زعفران کاران می دهد که امسال با خیالی آسوده تر با افزایش بهره وری در واحد سطح این محصول راهبردی، نگرانی از عرضه و فروش دسترنج خود نداشته باشند.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید