• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • افتتاح طرح ها و برنامه های ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه زعفران

افتتاح طرح ها و برنامه های ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه زعفران

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 9, 1401
  • اخبار

افتتاح طرح ها و برنامه های ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه زعفران

در حوزه زعفران جدیدترین پروژه‌های تولید، نگهداری و تامین زنجیره ارزش در حوزه زعفران توسط ستاد اجرایی فرمان امام افتتاح شد. صبح دیروز (یکشنبه ۸ آبان) در مراسمی با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام، مدیران وزارت جهاد کشاورزی و مدیران عامل گروه اقتصادی تدبیر، هلدینگ کشاورزی و بنیادهای برکت و ۱۵ خرداد، پروژه‌های جدید زنجیره ارزش زعفران با هدف ایجاد الگوی مناسب برای افزایش تولید استاندارد، تقویت بورس و کاهش ریسک نگهداری و حمایت از کشاورزان حوزه زعفران‌ به صورت ویدئوکنفرانسی در چند استان کشور افتتاح شد.

ارزآوری ۱۵۴ میلیون دلاری از طریق صادرات طلای سرخ

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم اظهار داشت: دوسال پیش مقام معظم رهبری دستور دادند ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه زعفران ورود کند و مانع از آسیب دیدن کشاورزان زعفران‌کار شده و امنیت اقتصادی آنها را تامین کند. عارف نوروزی افزود: ۹۰درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می‌شود اما ما گرفتار افراد دلالی هستیم که معمولا خستگی را برای کشاورز گذاشته و خودشان منفعت می‌برند. ستاد اجرایی فرمان امام از سال ۹۹ به این حوزه ورود کرد و در بخش‌های مختلفی مانند تولید پیاز استاندارد، اختصاص زمین مناسب، احداث بانک زعفران و حمایت از کشاورزان اقدامات مناسبی را انجام داد.

راه اندازی صندوق بورسی زعفران

وی درباره عملکرد حوزه زعفران افزود: در سال ۱۴۰۰ موفق شدیم در زمینه تولید و کشت پیاز زعفران ۲۳۷ تن زعفران با مشارکت کشاورزان استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سایر استان‌های کشور برداشت کنیم. همچنین موفق شدیم ۲۶۳ تن صادرات زعفران و ۱۵۴میلیون دلار برای کشورمان ارزآوری داشته باشیم. نوروزی ادامه داد: در تایباد یک مزرعه ۱۰۰هکتاری تولید زعفران ایجاد کردیم، درکنار تولید یک صندوق کالایی بورس زعفران را ایجاد کردیم. همچنین انبار استاندارد نگهداری زعفران را که مورد تایید بورس کالاست هم احداث کردیم تا زعفران‌کاران محصول خود را تحویل داده و گواهی سپرده دریافت کنند و براساس این گواهی از بانک‌ها تسهیلات بگیرند تا هم مجبور نباشند زعفران خود را در فصل غیرفروش به دلال بدهند و هم بتوانند محصول خود را در شرایط قیمتی مناسب به فروش رسانده یا صادر کنند.

فعالیت های دانش بنیان در حوزه زعفران

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام گفت: دستگاه جداسازی گل زعفران به صورت مکانیزه و تعدادی دستگاه تخصصی دیگر توسط مراکز دانش‌بنیان وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام طراحی و تولید شده که خروجی آن دستگاه‌ها موجب افزایش سرعت کشت و تولید زعفران و کیفیت آن شده است.   نوروزی اظهار داشت: در دو سال اخیر ۲۶۱میلیارد تومان از طریق گروه تدبیر، هلدینگ کشاورزی و بنیاد برکت در حوزه زنجیره تولید زعفران سرمایه‌گذاری کردیم که برای ۹۰۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم داشته. تا پایان امسال نیز ۲۶میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در حوزه زعفران خواهیم داشت. مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر نیز در این مراسم گفت: براساس تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از خام‌فروشی، تعدادی کارگروه در ستاد اجرایی تشکیل شد و نقاط ضعف و قوت و گلوگاه‌ها شناسایی و پروژه‌هایی برای حمایت و پشتیبانی تشکیل شد که یکی از آن پروژه‌ها در حوزه زعفران بود.

7 برنامه عملیاتی گروه تدبیر برای زعفران

سیدرضا موسوی افزود: در بخش‌های اقتصادی گروه تدبیر  ۷ برنامه عملیاتی در حوزه زنجیره ارزش زعفران انجام شده است.وی خاطرنشان کرد: کروسین ماده موثره زعفران است که با همت هلدینگ دارویی و هلدینگ کشاورزی و با پشتیبانی از یک فناور امکان عصاره‌گیری زعفران فراهم شد و هم‌اکنون مجوز تولید ۳ دارو بر پایه زعفران توسط ستاد اجرایی فرمان امام فراهم شده است. در ادامه این مراسم و در ارتباط ویدئوکنفرانسی با ۴ استان کشور ، طرح‌های جدید زنجیره ارزش زعفران افتتاح شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید