صادرات 6ماهه زعفران فقط 54 تن

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 23, 1401
  • اخبار
میری صادرات زعفران - رونق بازار داخلی زعفران

آقای میری با اشاره به مشکلات صادرات گفت:

صادرات 6ماهه زعفران فقط54 تن

نایب رئیس شورای ملی زعفران میزان صادرات 6ماهه زعفران را 54 تن اعلام کرد.  وی حداقل قیمت هر کیلو محصول را ۲۷ میلیون و حداکثر ۴۵ میلیون تومان اعلام کرد.

به گزارش دنیای زعفران این در حالی است که صادرات 6ماهه زعفران در سال 1400 (نیمه اول 1400) بیش از 95 تن بوده است. کاهش شدید صادرات از اوایل امسال مشخص بود و تا نیمه امسال بر شدت آن افزوده شده است. میری درباره علت کاهش صادرات 6ماهه زعفران گفت: تا زمانیکه چوب لای چرخ صادرات شود، روند کاهش صادرات ادامه می یابد، درحالیکه با رفع چالش های صادراتی و افزایش کشورهای واردکننده، سرانه مصرف زعفران در دنیا افزایش می یابد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، غلامرضا میری گفت: برداشت زعفران از مناطق سردسیر آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد و حداقل قیمت هر کیلو زعفران را ۲۷ میلیون تومان و حداکثر ۴۵ میلیون تومان است.

میری می گوید: آینده بازار تابع عرضه و تقاضاست، حال باید منتظر ماند و دید که چقدر محصول تولید می شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار در ۶ ماهه نخست سال ۵۴ تن زعفران صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲ تا ۴۳ درصد کاهش داشته است.

بنابر گفته میری، تا زمانیکه چوب لای چرخ صادرات شود، روند کاهش صادرات ادامه می یابد، درحالیکه با رفع چالش های صادراتی و افزایش کشورهای واردکننده، سرانه مصرف زعفران در دنیا افزایش می یابد.

بر اساس گزارش این رسانه، آمارها نشان می دهد که قبل از فصل برداشت حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۲۳ میلیون و حداکثر ۴۰ تا ۴۲ میلیون تومان بود که با توزیع زعفران نو سوپر نگین به ۶۰ تا ۶۵ میلیون تومان رسید که با عرضه انبوه محصول قیمت سوپر نگین مجدد کاهش یافت. هرچند نسبت به قبل از فصل برداشت افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید:

علت کاهش قیمت زعفران ، کاهش صادرات است

عملکرد صادرات زعفران در 5ماهه 1401 و چشم انداز بازار

به گزارش دنیای زعفران، جزئیات صادرات زعفران (تا انتهای مردادماه)به شرح نمودار زیر بوده است و به نظر میرسد در شهریورماه نیز صادرات بسیار کم (حدود 6 تن) بوده است.

 

عملکرد صادرات زعفران - مرداد 1401

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید