• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • توضیحات درباره کاهش تولید و افزایش قیمت زعفران / میری: زعفران را به هر قیمتی میخرند

توضیحات درباره کاهش تولید و افزایش قیمت زعفران / میری: زعفران را به هر قیمتی میخرند

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 8, 1402
  • اخبار
کاهش تولید و افزایش قیمت زعفران

توضیحات رئیس اتحادیه صادرکنندگان درباره کاهش تولید و افزایش قیمت زعفران

کاهش تولید، دلیل افزایش قیمت زعفران در بازار

میری: هر قیمتی برای زعفران تعیین شود، بازارهای هدف خریدارند

نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره کاهش تولید و افزایش قیمت زعفران گفت: کاهش تولید زعفران بر افزایش قیمت این محصول تأثیر گذاشته است.

به گزارش دنیای زعفران، شواهد نشان می­دهد که افت تولید زعفران نسبت به روال طبیعی در سال 1402 هم تداوم دارد. تولید در سال 1399 حدود 430 تن بود که از سال 1400 به 300 تن و کمتر سقوط کرده است و به نظر میرسد این شرایط در سال جاری نیز ادامه دارد.

درباره کاهش تولید زعفران اینجا بیشتر بخوانید: یک تخمین از تولید زعفران ؛ مشابه دو سال قبل و 35 درصد کمتر از شرایط عادی

در این خصوص روز گذشته، میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران و نایب رئیس شورای ملی نیز توضیحاتی ارائه کرد.

غلامرضا میری در گفتگو با خبرنگار شهرآرانیوز درباره روند صعودی نرخ زعفران در بازار تصریح کرد: برداشت زعفران در سال جاری از ۱۰ مهر آغاز و تا آذرماه ادامه خواهد داشت.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در خراسان رضوی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته افزایش قیمت در محصول زعفران داشته‌ایم، گفت: در بازار هم اکنون پوشال کهنه که با نرخ ۴۵ میلیون تومان عرضه می‌شد اکنون با عرضه پوشال نو به نرخ ۴۸  تا ۴۹ میلیون تومان معامله می‌شود.

همچنین زعفران نگین نیز با قیمت ۵۵ تا ۵۷ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. این فعال در حوزه زعفران دلیل افزایش قیمت زعفران را این گونه عنوان کرد که بر اساس اعلام کشاورزان و به دلایل مختلف از جمله کم بارشی و سرمای سال گذشته شاهد کاهش تولیدات زعفران بوده ایم که همین امر بر افزایش قیمت این محصول تاثیر گذاشته است.

زعفران خراسان رضوی به ۶۷ کشور دنیا صادر می شود

نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه زعفران خراسان رضوی به ۶۷ کشور دنیا صادر می شود افزود: با توجه به اینکه در محصول زعفران استان انحصار تولید داریم مسلما هرگونه نوسان قیمتی و افزایش قیمت بازار جهانی را هم تحت تاثیر می گذارد.

میری: هر قیمتی برای زعفران تعیین شود، بازارهای هدف خریدارند

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران استان افزود: با توجه به نیاز بازار های جهانی به این محصول هر قیمتی که برای زعفران تعیین شود بازارهای هدف خریداری می کنند.

میری در خصوص وجود واسطه در بازار زعفران افزود: واسطه در همه جای دنیا وجود دارد و نمی‌توان در معاملات واسطه را حذف کرد. در بحث زعفران بیشترین آسیب را واسطه‌هایی می‌زنند که به صورت زیر پله‌ای  فعالیت می‌کنند و به اصطلاح بازار خراب کن هستند. اما واسطه گری سالم در همه نوع بازار وجود دارد.

وی درباره کاهش تولید و افزایش قیمت زعفران این را هم گفت که: مسلما وقتی محصول کم باشد تعادل عرضه و تقاضا به هم می خورد همین امر بر افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی و خارجی نقش دارد.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: تجار خارجی چاره ای جز پذیرش قیمت جدید زعفران ندارد | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید