صنعت زعفران روی دور نوآوری ؛ تولید کاغذ از گلبرگ زعفران

گلبرگ زعفران

صنعت زعفران روی دور نوآوری

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران در مرحله طراحی ماشین آلات لازم

افتتاح مرکز دبیرخانه دائمی حمایت از استارتاپ‌‌ها توسط یکی از شرکت های زعفرانی

ایده تولید کاغذ با گلبرگ‌ زعفران ( که دور ریز زعفران است) این روزها وارد فاز عملیاتی شده است و با حمایت یکی از شرکت های تولیدی زعفران از ایده پردازان، فرآیند تولید آزمایشی ماشین آلات مربوطه آغاز شده است. گلبرگ زعفران هم اکنون دور ریخته می شود.

گفتنی است، تولید انبوه دستگاه خشک کن زعفران در چند سال اخیر، تحول عمده ای در کیفیت زعفران تولیدی ایجاد کرده است. همچنین دستگاه گل پاک کن زعفران نیز که به همت دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده، در مرحله صنعتی سازی قرار دارد. دستگاه برداشت نیز در مرحله تحقیقات قرار داشته و احتمالا طی سال های آینده وارد بازار خواهد شد.

جشنواره های استارتاپی هم که هرساله برگزار می شود. اینجا درباره اخرین رویداد استارتاپی حوزه زعفران بیشتر بخوانید. سال گذشته نیز رویدادی برگزار شد. درباره استارت اپ های برگزیده ان رویداد، اینجا بخوانید.
امید هست که استارت اپ ها به حوزه بازاریابی و فرآوری محصولات هم ورود کنند تا مهمترین مشکل صنعت زعفران، یعنی ناتوانی در بازاررسانی و فروش به قیمت منصانه نیز حل شود
زعفران روی دور نواوری قرار گرفته است و روزهای بهتری پیش روی دارد

درباره مکانیزاسیون زعفران ، اینجا بیشتر بخوانید

گلبرگ زعفران

همزمان خبر می رسد که مرکز دبیرخانه دائمی حمایت از استارتاپ‌ها، صنعت زعفران در مرکز علمی کاربردی گروه کشاورزی تولیدی زعفران سحرخیز افتتاح گردید.

فرزاد سحرخیز، درباره حمایت از ایده تولید کاغذ با گلبرگ‌های دور ریز زعفران گفت: شرکت زعفران سحرخیز با رویکرد استفاده از فناوری‌های نو و مسئولیت‌های اجتماعی اقدام به حمایت و شتاب‌دهی استارتاپ‌ها در صنعت زعفران کرده است. در همین راستا مرکز دبیرخانه دائمی حمایت از استارتاپ‌ها، صنعت زعفران را در مرکز علمی کاربردی شرکت زعفران سحرخیز دایر کرده و سحر خیز اقدام به حمایت از استارتاپ‌هایی خواهد کرد که در حوزه تولید کاغذ از دور ریز گل‌های زعفران استفاده کنند

فرزاد سحر خیز ، عضو هیات مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز افزود: باتوجه به ایکنه استارتاپ‌ها خلاقیت‌هایی دارند؛ فضایی ایجاد کنند تا در این زمینه روندی رو به رشد را شاهد باشیم. اما نیاز به حمایت مهم‌ترین موضوعی است که بسیاری از استارتاپ‌ها به آن احتیاج دارند تا ایده‌های خود را به مرحله عملیاتی آن هم به صورت گسترده برسانند.

فرزاد سحرخیز افزود: گروه شرکت های زعفران سحرخیز  از یک استارت آپ حوزه گلبرگ زعفران حمایت میکند.

تولید کاغذ با گلبرگ‌های دور ریز زعفران ایده‌ایست که استارتاپ‌های ایرانی آن را به مرحله عملیاتی شدن رساندند و برای همین نیاز به حامی مالی داشتند. در این زمینه گروه شرکت های زعفران سحرخیز سرمایه‌گذرای را برعهده گرفته و سرمایه ای را در اختیار ایده‌پردازان قرار داده تا در کارخانه‌ای واقع در تربت حیدریه ساخت ماشین‌آلات تولید کاغذ با گلبرگ را به اتمام رسانده و پروژه را به مرحله عملیاتی شدن برسانند.

وی به امید استفاده از گلبرگ های دورریز برای تولید کاغذ اشاره کرد و افزود: این ایده‌ای است که برای نخستین بار در جهان به آن پرداخته شده و اگر با موفقیت عملیاتی شود می‌توان امیدوار بود درخت کم‌تری قطع و زباله کم‌تری تولید شود.

او با تاکید بر لزوم توجه به محیط‌زیست ادامه می‌دهد: این حمایت از استارتاپ‌ها با هدف توجه به محیط‌زیست بوده و از آنجایی که بالغ بر 20 هزار تن گل زعفران پاک کرده دور ریخته می‌شود می‌توان از این زباله به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری کرد.

سحرخیز گفت: ایده محصول نوآورانه توسط گروه استارتاپ برای شرکت سحرخیز پرزنت شده و با در نظر گرفتن زنجیره ارزش شرکت و ارزش سازمان‌ها در حوزه مسئولیت اجتماعی به این جمع‌بندی رسیده سرمایه‌گذاری برای استارتاپ‌ها انجام گیرد و با پشتیبانی پارک علمی فناوری استان خراسان رضوی آغاز و این کارخانه تولید کاغذ را با ساخت ماشین‌آلات و دستگاه‌هایش در تربت حیدریه  شروع کرده است.

این کارشناس صنعت غذا اظهار امیدواری کرد و افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته شده تا یک ماه آینده ساخت ماشین‌آلات تولید کاغذ از طریق گلبرگ زعفران به اتمام خواهد رسید و تولید آزمایشی صنعتی برای نخستین بار در جهان آغاز خواهد شد.

فرزاد سحرخیز( عضو هیات مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز) در نهایت افزود: این روزها موضوعات زیست‌محیطی در زندگی مردم بسیار مهم و تاثیرگذار است و سحرخیز با هدف انجام یک مسئولیت اجتماعی و اینکه کاغذهایی با کیفیت‌های مختلف از گلبرگ زعفران و سایر گلبرگ گل‌هایی که دور ریخته می‌شود تولید خواهد کرد تا زعفران در بسته‌بندی از جنس خودش خودش مجددا به دست مصرف‌کننده برسد.

در این راستا در پنجمین نمایشگاه پژوهش و فناوری گروه شرکت های زعفران سحرخیز تفاهم نامه حمایت از استارت آپ تولید کاغذ با حضور اقای دکتر کشمیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری منعقد کرد و پس از ان  قرارداد اجرایی تولید این ایده استارت اپی با حضور اقای دکتر محمد حسن عصاره ریاست ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد گردید.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید