• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • مصوبه مهم کمیسیون تلفیق برای صادرات زعفران/ حل یکی از معضلات صادرکنندگان زعفران در سال 99

مصوبه مهم کمیسیون تلفیق برای صادرات زعفران/ حل یکی از معضلات صادرکنندگان زعفران در سال 99

  • توسط دنیای زعفران
  • دی 23, 1398
  • اخبار

مصوبه مهم کمیسیون تلفیق برای صادرات زعفران

الزام بازگشت ارز برای صادرات محصولات کشاورزی ملغی شد

دیروز کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۹ مصوبه ای در خصوص برداشته شدن الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی داشته است.

گفتنی است مسئولان اتحادیه صادرکنندگان زعفران و بسیاری از فعالان بازار و تجار، بارها در مصاحبه ها و جلسات، بر مشکلات فراوان دستورالعمل بازگشت ارز تاکید کرده بودند.

یکی از معضلات اساسی، فارغ از بازگشت ارز در صادرات ریالی و …. این است که مبلغ تعهد ارزی بر اساس نرخ پایه گمرکی از صادرکنندگان مطالبه می شود اما نرخ صادراتی عمدتا پایین تر از این مقدار است.

به این ترتیب در صورت تصویب مصوبه تلفیق در صحن مجلس، باید منتظر بهبود شرایط صادرات در سال 1399 بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در لایحه بودجه سال 1399 همانند سال 98 برای بازگشت ارز حاصل از صادرات شرط بهره مندی از معافیت مالیاتی صادرکنندگان، رفع تعهد و بازگشت ارز حاصل از صادرات تعیین شده است.

این درحالی است که در مصوبه کمیسیون تلفیق تغییراتی در این حوزه ایجاد شده و در متن مصوبه اعضای تلفیق آمده است، هرگونه نرخ صفر و معافیتهای مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات از جمله کالاهای غیر نفتی و مواد خام (به جز محصولات کشاورزی) و همچنین استرداد عوارض ارزش افزوده در مواردی که ارز صادراتی طبق چرخه ای که بانک مرکزی تعیین کرده باز نگردد برای عمکلرد سالهای 98 و 99 قابل اعمال نخواهد بود.

در واقع  کمیسون تلفیق برخلاف لایحه بودجه دولت، صادرات محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی را از  این بند حذف کرده است.

گفتنی است، هرچند آمار دقیقی از صادرات کالاهای کشاورزی در دست نیست اما در شرایط فعلی یکی از کالاهایی که به خصوص به کشورهای همسایه صادر می‌شود همین محصولات کشاورزی است. با معافیت لحاظ شده عملا دسترسی دولت به ارز صادراتی این محصولات محدودتر می‌شود.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید