ماجرای کاهش تولید زعفران به میزان 35 درصد و علل ان چیست؟

  • توسط دنیای زعفران
  • تیر 16, 1400
  • اخبار
کاهش تولید زعفران در شهرستان ها - خشکسالی

یک مقام مسئول در جهادکشاورزی خراسان رضوی پیش بینی کرد:

کاهش 35 درصدی تولید رعفران به خاطر خشکسالی

در حالیکه کاهش شدید بارندگی بسیاری از بخش های کشاورزی، دامداری و حتی صنعت تولید برق را تحت تاثیر قرار داده است یک مقام مسئول در جهاد کشاورزی خراسان رضوی ضمن اشاره به کاهش 67 درصدی بارندگی در این استان پیش بینی کرد که شاهد کاهش تولید زعفران در سال جاری به میران 35 درصد باشیم. وی تولید زعفران در سال گذشته در این استان را 302 کیلوگرم عنوان کرد که کاهش 35 درصدی به معنی کاهش 100 تنی تولید زعفران در این استان است.

خشکسالی و تنش دمایی و اثر ان بر کاهش تولید زعفران

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: پدیده خشکسالی و تداوم آن همراه با تنش‌های دمایی از زمستان پارسال تاکنون تاثیرات منفی خود را بر کشت و برداشت محصول راهبردی زعفران این استان هم گذاشته است.

غلامحسین ساربان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص خشکسالی و کاهش تولید زعفران اظهار داشت: فزود: پیش‌بینی می‌شود خشکسالی و پیامدهای طبیعی آن موجب کاهش ۳۵ درصدی تولید محصول زعفران در کشتزارهای خراسان رضوی شود.

وی ادامه داد: حدود ۹۰ هزار هکتار از کشتزارهای استان به کشت زعفران اختصاص دارد که این سطح از اواخر پارسال درگیر سرما شد، امسال باران خوبی هم نداشتیم و تنش های دمایی موجب رشد کم پیازهای زعفران شد، بنابراین امسال شاهد کاهش محصول زعفران در استان خواهیم بود.

افت 67 درصدی حجم بارش

معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، حجم بارش امسال در این استان به میزان ۶۷ درصد نسبت به پارسال کمتر شده است.

ساربان افزود: به این ترتیب همه شهرستانهای استان خراسان رضوی ظرف سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش بارندگی داشته‌اند که این وضعیت تاثیرات مخربی بر تولید محصولات باغی و زراعی داشته است.

آمار تولید و اشتغالزایی زعفران در استان خراسان رضوی

وی ادامه داد: پارسال میزان تولید زعفران در خراسان رضوی ۳۰۲ تن بود که از سطح ۹۱ هزار هکتار مزارع زعفران برداشت شد.

وی گفت: بر این اساس عملکرد تولید زعفران در مزارع خراسان رضوی تا پارسال بیشتر از سه کیلوگرم در هر هکتار بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به وضعیت اشتغال مرتبط با تولید زعفران در این استان اشاره و بیان کرد: زعفران بطور میانگین به ۲۱۰ نفرروز نیروی کار در سطح هر هکتار کشتزار نیاز دارد.

وی افزود: بر این اساس هر هکتار کشت زعفران حدود یک نفر اشتغال دائم را در حوزه تولید این محصول راهبردی ایجاد می‌کند.

ساربان ادامه داد: جمعیت بهره‌برداران بخش کشاورزی مرتبط با کشت زعفران تا پارسال در خراسان رضوی ۱۱۷ هزار نفر بود.

کاهش تولید زعفران خشکسالی

چقدر از مزارع خراسان دیم است؟

وی گفت: بر این اساس با احتساب جمعیتی پنج نفره برای هر خانوار، شمار افراد منتفع اقتصادی از بخش تولید زعفران در این استان بالغ بر ۵۸۰ هزار نفر است.

از مجموع یک میلیون هکتار زمین کشاورزی (زراعی و باغی) در خراسان رضوی ۷۲.۶ درصد زیر کشت آبی و ۲۷.۳ درصد زیر کشت دیم قرار دارد.

در فعالیتهای زراعی این نسبت ها شامل ۶۴.۴ درصد سطح زیر کشت آبی و ۳۵.۶ درصد کشت دیم است و در فعالیت‌های باغی ۸۷ درصد زیر کشت آبی و ۱۳ درصد زیر کشت دیم قرار دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید