عرضه 6 تن زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 4, 1402
  • اخبار
عرضه زعفران در رینگ صادراتی

روز چهارشنبه انجام می­شود

عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از عرضه 6 تن زعفران در بورس کالا در انتهای این هفته خبر داد. این در حالی است که پیشتر عرضه­های این سازمان با مخالفت فعالان بازار و کشاورزان مواجه و متوقف شد. اکنون تعاون روستایی از عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا خبر داده است.

به اعتقاد این سازمان عرضه در رینگ صادراتی، تاثیری بر قیمت داخل ندارد.

به گزارش ایسکانیوز، غلامرضا هادربادی – سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران – درباره محصول زعفران اعلام کرد: زعفران کالای ارزشمند صادراتی ایران است که به لحاظ اشتغالزایی و ارزآوری اهمیت بسزایی دارد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر در نتیجه همکاری وزارت جهادکشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی، نمایندگان استان‌های زعفران خیز درمجلس شورای اسلامی، قیمت داخلی زعفران ایران از رشد مناسبی برخوردار شده، ولی هنوز با قیمت واقعی و ارزشمند خود در بازارهای جهانی فاصله زیادی دارد.

هادربادی گفت: کشاورزان تولید کننده زعفران خوب می دانند که سازمان تعاون روستایی به عنوان پشتیبان آنان همواره تلاش کرده تا در مواقع لزوم با خرید هدفمند زعفران، قیمت‌های مصوب وزارت جهادکشاورزی را بر معاملات زعفران در بازار حاکم کند و با رعایت صرفه و صلاح کشاورزان تعیین کننده اصلی قیمت این محصول باشد.

پیشنهاد قیمت 50 میلیون تومان برای سبد زعفران

وی افزود: کشاورزان توجه داشته باشند که امسال نیز سازمان  مانند سال‌های گذشته در آستانه فصل برداشت از عرضه زعفران در بازار داخلی خودداری و طی مصاحبه ۱۵ شهریورماه سال‌جاری این موضوع مهم از طریق رسانه های عمومی به استحضار همگان رسانده شد.

معاون وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: اکنون پس از انجام کارشناسی و بررسی‌های لازم قیمت حداقل ۵۰ میلیون تومان را برای فروش  هر کیلوگرم سبد زعفران سال گذشته از سوی این سازمان تعیین و قیمت مذکور رسماً طی نامه به بورس کالای ایران اعلام و علی رغم برخی مخالفت‌ها برای کاهش آن، این قیمت نهایی شد.

عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا در روز چهارشنبه

وی درباره عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا تصریح کرد: به عنوان آخرین عرضه قبل از فصل برداشت، این سازمان زعفران خود را در روز سه شنبه هفته جاری صرفا برای صادرات در رینگ صادراتی (امکان خرید حداقل ۱۰کیلوگرم و نیز امکان خرید نقدی و اعتباری با هدف افزایش  فضای رقابت واجدین شرایط ) بر پایه قیمت هر کیلوگرم سبد زعفران ۵۰ میلیون تومان عرضه کرد تا صادر کنندگان بتوانند محصول مورد نیاز خود را تهیه و در بازار داخلی عرضه نشود.

بنا بر اعلام سازمان تعاون روستایی وی افزود: عرضه بعدی این محصول با فاصله مناسب از فصل برداشت و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح کشاورزان انجام خواهد شد و چنانچه بر اساس اصول کارشناسی مشخص شود که در آن زمان هم عرضه زعفران ممکن است باعث افت قیمت شود از عرضه خودداری می‌شود تا هیچ آسیبی به درآمد کشاورزان وارد نشود.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: با بررسی مولفه‌های تولید و تجارت، امسال سال خوبی برای زعفران کاران پیش‌ بینی می‌شود که می‌توانند محصول خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.

هادربادی از کشاورزان درخواست کرد: امسال هم با اطمینان خاطر و بدون توجه به شایعات نسبت به برداشت زعفران اقدام و تا حد امکان از عرضه سریع و یکجای آن در بازار خودداری و به صورت تدریجی عرضه کنند تا قیمت این محصول ارزشمند در بازار دچار افت نشود.

وی در پایان گفت: از زعفران کاران می خواهم به مطالبی که بعضاً برای تحصیل منافع خاص از سوی افراد و اشخاص مطرح می شود توجه نکنند تا قیمت این محصول در اثر شایعات بی اساس دچار تنزل و افت نشود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید