کشاورزان چگونه زعفرانشان را به بورس بسپارند؟؛ آشنایی با گواهی سپرده از زبان صادرکننده آن

کشاورزان چگونه زعفرانشان را به بورس بسپارند؟

آشنایی با گواهی سپرده از زبان صادرکننده گواهی سپرده

علت اشتیاق کشاورزان به بورس چیست؟

قائم مقام تنها شرکت دارای انبار پذیرش زعفران و تاییشده توسط بورس کالای ایران، در بازدیدی که خبرنگاران از این شرکت داشتند، توضیحاتی آموزشی و دقیق درباره گواهی سپرده ارائه کرده است که مطالعه ان برای کشاورزان و البته معامله گران زعفران ضروری است. ناصری از اشتیاق کشاورزان برای حضور در بورس و علت آن هم می گوید.


مزایای گواهی سپرده

جلال ناصری، قائم مقام شرکت زرین زعفران مشرق زمین، ضمن برشمردن سابقه و مزیت های گواهی سپرده گفت: این ابزار نوین معاملاتی همچنین موجب افزایش عمق معاملات از طریق افزایش تعداد مشارکت کنندگان در معاملات نیز شده است. وی در خصوص مزایای استفاده از این ابزار معاملاتی گفت: به کمک این ابزار امکان نقدینه کردن کالاهای راکد به وجود آمده و هزینه های انبارداری و جابجایی بین انبارها کاهش می یابد. همچنین فاصله زمانی بین تولید و فروش کالا توسط تولیدکننده مدیریت می شود و به کمک آن بی ثباتی های قیمت ها کاهش می یابد.

گواهی سپرده از زبان یک صادرکننده گواهی سپرده

به گزارش تسنیم، ناصری که شرکتش تنها انبار خصوصی دارای انبار پذیرش شده در بورس است و در قلب زعفران ایران یعنی تربت حیدریه واقع است، افزود: گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است، موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است، که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد.

کشاورزان برای فروش در بورس چه کنند؟

ناصری در خصوص مکانیسم معاملاتی این اوراق برای محصول زعفران گفت: در این روش، دارندگان زعفران با استاندارد خاصی که بورس اعلام می کند، می توانند با اخذ کد معاملاتی در بورس، محصول خود را به انبار پذیرش شده از سوی بورس کالا، بسپارند و در قبال آن، گواهی سپرده ای دریافت نمایند که با مراجعه به کارگزاری های بورس و تکمیل فرم درخواست فروش آن را از طریق بورس به فروش برسانند و یا آن را تا مدت معینی در انبار نگهداری کنند.

این فعال بازار زعفران گفت: زعفرانی که از سوی کشاورزان به انبار ما آورده می شود، در چند نوبت مورد آزمایشات دقیق قرار می‌گیرد در صورت دارا بودن همه شرایط تعیین شده از سوی بورس، تایید و پذیرش می شود؛ در این بین زعفران هایی که از کیفیت لازم برخوردار نیستند، علاوه بر اینکه پذیرش نمی شوند اما به کشاورز آموزش لازم داده می شود تا محموله بعدی او امکان ورود به بورس را پیدا کند.

خریداران زعفران برای خرید از بورس چه کنند؟

این فعال بازار زعفران در تربت حیدریه گفت: کسانی که می خواهند از طریق گواهی سپرده زعفران خریداری کنند، می توانند از طریق کد بورسی و پس از واریز وجه مقداری که قصد خرید آن را دارند، با تکمیل فرم درخواست خرید نسبت به خرید زعفران از طریق بورس اقدام و گواهی سپرده خود را دریافت کرده و در صورت تمایل، نسبت به تحویل گرفتن زعفران خود از انبار اقدام نمایند.

اشتیاق کشاورزان برای فروش محصول در بورس

وی افزود: فرآیند استانداردسازی کالاها و ارتقای کیفیت آنها نیز در شیوه گواهی سپرده زعفران بهبود می یابد. به طوریکه با توجه به مقررات بورس، هیچ محصول غیر استانداردی امکان پذیرش و ورود به معاملات را ندارد و در همین زمینه کشاورزان نیز که برای فروش محصولشان با قیمت واقعی مشتاق هستند به تولید محصول با کیفیت ترغیب شده اند. ناصری در پاسخ به این پرسش که دلیل استقبال زعفرانکاران از بورسی شدن زعفران چیست؟ گفت: کشاورزان سال ها از شفاف نبودن قیمت زعفران لطمه دیده اند و به ناچار محصول با ارزش خود را ارزان به واسطه ها فروخته اند، اما امروز که اتاق شیشه ای بورس کالا شرایطی را برای فروش زعفران با قیمت واقعی فراهم کرده است، استقبال پر شور زعفرانکاران از بورس امری طبیعی است و شک نکنید به زودی شاهد ورود عمده زعفرانکاران به معاملات بورس خواهیم بود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید